Článek
„Obsahem návrhu nařízení vlády je zastropování cen dodávek plynu pro odběratele v domácnostech a cen dodávky elektřiny a plynu pro vybrané zranitelné odběratele pro rok 2025, a to na úrovni roku 2024,“ citovala agentura TASR ze schváleného materiálu ministerstva hospodářství.
Slovensko odebírá plyn od ruského koncernu Gazprom na základě dlouhodobého kontraktu. Na konci letošního roku skončí platnost smlouvy o tranzitu ruského plynu do Evropské unie přes Ukrajinu, která s jejím prodloužení nepočítá.
Fico věří, že plyn z východu dál poteče
Premiér Fico dal najevo, že očekává pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu a Slovensko dál do západní Evropy i v příštím roce. „Věřím, že najdeme společné řešení pro vícero zemí Evropské unie, byť by došlo ke krátkému odstavení dodávek plynu z východu,“ řekl Fico po zasedání kabinetu. Podle předsedy slovenské vlády jsou nabídky na alternativní dodávky plynu včetně tranzitních poplatků dražší.
Slovensko neplní kritéria pro deficit rozpočtu. Země používá euro, proto může být deficit maximálně tři procenta HDP. Loni byl 5,21 procenta, letos se plánuje téměř šest procent a na příští rok by to mělo být 4,72 procenta. Stát například snížil původně slibované zvýšení platů u zdravotníků právě kvůli rozpočtové situaci a čelí teď krizi. Zdravotníci totiž hromadně podali ke konci roku výpovědi. |
Podle dřívějšího rozhodnutí slovenského energetického úřadu ÚRSO hrozilo rodinám v zemi zdražení plynu a tepla od ledna příštího roku o 15 až 34 procent podle tarifního pásma. Náklady na energie a bydlení mají stále největší podíl na výdajích slovenských domácností.
Slovensko začalo dotovat ceny plynu a tepla loni v reakci na jejich dřívější výrazné zdražení na burzách. Například pro letošek stát na tento účel vyčlenil 1,25 miliardy eur (31,3 miliardy korun). Bez pokračování dotací by ceny rodinám na Slovensku stouply kromě jiného z důvodu, že tržní ceny energií jsou nadále vyšší než v období, kdy Slovensko kompenzace spustilo.