Článek
Žalobce to uvedl v páteční závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.
Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomíru Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.
NSS: Osvobození Kočnera z Kuciakovy vraždy bylo předčasné
"Dokazováním bylo dostatečně prokázáno, že skutky se staly a že se jich dopustil Dušan Kováčik. Mám jednoznačně za to, že důvodnost podání obžaloby se potvrdila," řekl žalobce Michal Šúrek. Za zarážející označil skutečnost, jaké skutky Kováčik spáchal z pozice šéfa zvláštní instituce, která byla zřízena i kvůli potírání korupce.
V případě uznání viny ve všech bodech obžaloby Kováčikovi hrozí až 16 let vězení; při několika závažných skutcích se trestní sazba za nejpřísněji trestaný čin podle zákona zvyšuje.
Svědci korupci potvrdili
Klíčový svědek u soudu řekl, že Kováčikovi odevzdal zmíněný úplatek. Další svědek zase hovořil o schůzkách s Kováčikem a s jedním podnikatelem, při kterých se domlouvali na propuštění Kudličky z vazby.
Papežovy cesty na Slovensku se dotknou i dopravy z Česka
Kromě korupce a zneužití pravomocí čelí Kováčik obžalobě z trestných činů podpory zločinecké skupiny a ohrožení utajovaných skutečností.
Kováčik stál v čele úřadu speciální prokuratury od jeho vzniku v roce 2004, po zadržení a vazebním stíhání loni na podzim se funkce vzdal. Speciální prokuratura dohlíží na vyšetřování trestných činů, které pak projednává Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy. Jde například o nejzávažnější kriminální kauzy, korupční případy či extremistické trestné činy. Právě Specializovaný trestní soud projednává také Kováčikův případ.