Článek
„Pokud někdo zemře, tak v naší kultuře neslavíme,“ uvádí se ve stanovisku. „Zasáhla nás neúcta, která byla prezentovaná jako úcta. Zraňuje nás pokračující nedostatek pokory, soucitu a citlivosti k příbuzným a k samotné oběti,“ dodal horolezecký spolek JAMES na svém webu.
JAMES konstatuje, že jediný člověk, který ví, co se v Himálaji v tragický den stalo, je právě Holeček. „Můžeme jen doufat, že události, které se nahoře staly, se staly tak, jak je Marek popsal ve své veřejné komunikaci. Rovněž doufáme, že Marek udělal maximum, co bylo tehdy v jeho aktuálních fyzických a duševních silách, aby Ondru zachránil. Přátelé na laně to tak dělají,“ uvedl horolezecký spolek.
Holeček podle webu pluska.sk řekl, že ke tragickému pádu Húserky došlo 31. října a před odletem 4. listopadu měl rozlučku s kamarády. „Oni mi připravili oslavu s tím, že mi tam přinesli dort a dali mi tam svíčku. Jejich záměrem bylo vytrhnout mě z nějakých chmurných myšlenek,“ řekl Holeček. „Já jim v tu chvíli nemohl říct: ‚Víte co? Dejte mi pokoj!‘ Ten smutek v sobě mám, ale to je má osobní věc,“ dodal.
Húserka a Holeček společně zdolali himálajskou sedmitisícovku Langtang Lirung v Nepálu. Húserka při sestupu spadl do trhliny, těžce se zranil a po několika hodinách zemřel.
„Ledovcové hodiny praskly a on se zřítil do ledové propasti. Nejprve narazil po osmi metrech na šikmou plochu a dále pokračoval labyrintem do útrob ledovce. Slanil jsem za ním a čtyři hodiny byl u něj, než jeho hvězda vyhasla,“ uvedl Holeček.
Nepálským záchranářům se po dvoudenním snažení podařilo Húserkovo tělo vyprostit.