Článek
Podle deníku Sme se měl Budaj zavázat, že bude donášet na své známé. List však zároveň konstatoval, že založení spisu na Budaje nesplňovalo tehdejší pravidla, tudíž nešlo o standardní závazek ke spolupráci.
Ministr se brání tím, že nějaký dokument podepsal, když mu odmítli vydat cestovní pas. Donášení nepřiznal, pamatuje si pouze podpis o zachování mlčenlivosti. Spis Domovník z roku 1979 obsahuje jen Budajovy výslechy. „To vůbec neodpovídá tomu, že by to byl slib zpravodajské spolupráce,“ konstatoval Tomek.
Budaj se v 70. letech pokusil emigrovat, StB ho vedla jako nepřátelskou osobu, byl vyloučen z vysoké školy a pracoval jako topič. V listopadu 1989 byl společně s Milanem Kňažkem tribunem shromáždění na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání. Před prvními svobodnými volbami odstoupil z kandidátky, protože se objevily informace, že jeho jméno figuruje v seznamech spolupracovníků StB. Příslušný spis se však ztratil.
Podle předsedy opoziční strany Směr - sociální demokracie Roberta Fica estébák nemůže být v žádné vládě. „Podepsal, že bude donášet na tzv. nepřátele státu,“ upozornil předseda Směru.