Hlavní obsah

Slovenský exprezident Kiska se stal předsedou nové strany Za lidi

Bratislava

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska se stal předsedou nové politické strany Za lidi. Podle oznámení strany o tom v sobotu jednomyslně rozhodl její ustavující sněm. Kiska v projevu před delegáty označil za politický úkol potřebu odstavit od moci nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, s nímž se Kiska jako prezident opakovaně dostal do sporů.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Slovenský exprezident Andrej Kiska.

Článek

Popularita strany Za lidi podle posledních průzkumů veřejného mínění dosahuje 6,5 až 8,8 procenta, nepatří tak mezi nejoblíbenější politické formace v zemi. Kiska očekává, že strana dosáhne v nadcházejících parlamentních volbách plánovaných na konec února příštího roku dvouciferného výsledku. Stranu, která byla formálně zaregistrována na začátku září, Kiska představil už po skončení svého prezidentského mandátu v polovině června.

"Třicet let po sametové revoluci je na Slovensku pocit, že nám naši zemi ukradli. Za posledních více než deset let skupina politiků, oligarchů, ale i gaunerů a zločinců začala uzurpovat moc," řekl v projevu na sněmu Kiska.

Odstavení Směr-SD od moci

Za první politický úkol považuje exprezident potřebu odstavit Směr-SD od moci. Tato strana je součástí vlády s výjimkou dvou let nepřetržitě od roku 2006. Opoziční strany Kiska vyzval ke spolupráci a k tomu, aby se vyhýbaly vzájemným sporům, byť často soupeří o stejného voliče.

"Směr dokážeme porazit a my ho porazíme, ale už dnes musíme ukázat našim občanům, že tvoříme stabilní a spolehlivou alternativu," řekl Kiska, který patří k nejdůvěryhodnějším politikům v zemi.

Směr-SD navzdory dřívějšímu poklesu popularity zůstává na Slovensku nejoblíbenější politickou stranou, stávající tříčlenná vládní koalice by většinu ve sněmovně už nezískala. Tu by ale podle sondáží měla jen široká koalice neparlamentních a opozičních stran.

Vytváření vlády po volbách by také mohla zkomplikovat stávající dvouciferná popularita krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, s níž řada politiků odmítla spolupráci.

Opatření proti dopadům případné ekonomické krize

V projevu na sněmu strany Za lidi se Kiska zaměřil také na opatření proti dopadům případné ekonomické krize, zdůraznil potřebu kvalitního vzdělávání a ochrany přírody. Vyslovil se i pro změnu volebního systému s cílem posílit zastoupení zástupců regionů ve sněmovně. Slovensko nyní uplatňuje pravidlo jediného volebního obvodu.

Pro nový politický projekt Kiska získal známé představitele samosprávy, dále bývalého velvyslance při NATO či spoluorganizátora loňských mohutných protivládních demonstrací Juraje Šeligy, který byl zvolen jedním z pěti místopředsedů strany Za lidi.

Šestapadesátiletý Kiska je první bývalou hlavou slovenského státu, která po skončení prezidentského mandátu vstoupila do stranické politiky. Kiska před zvolením prezidentem v přímé volbě v roce 2014, kdy v rozhodujícím kole hlasování porazil Fica, v politice nepůsobil.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám