Článek
Po odchodu Mečiara považují členové strany za pravděpodobný zánik Lidové strany HZDS. „Myslím, že není jiná alternativa. HZDS může svou korektnost a odpovědnost projevit odchodem z politické scény a řízeným zánikem. Považuji to za jediné korektní, slušné a politicky kulturní řešení,“ uvedl člen vedení strany Jozef Božik. S tímto záměrem by měl být svolán sněm strany. Podle Božika straně nepomůže změna názvu nebo integrace do jiné politické strany.
Po změně režimu byl Mečiar slovenským ministrem vnitra a po prvních svobodných volbách zastával post předsedy vlády. V časech největší slávy ho podporovala velká část slovenské veřejnosti. V roce 1992 jednal Mečiar za slovenskou stranu s Václavem Klausem o rozdělení Československa. Po rozdělení federace se stal ještě dvakrát premiérem.
Období jeho vlády bylo poznamenané konfliktem s prezidentem Michalem Kováčem a únosem prezidentova syna do Rakouska, za nímž měla stát slovenská tajná služba pod vedením Ivana Lexy. Slovensko se postupně dostalo do izolace.
Mečiar vyhrál i volby v roce 1998, ale nedokázal sestavit vládu a jeho éra skončila. Následně se dvakrát neúspěšně pokusil kandidovat na post prezidenta republiky. V roce 2006 vstoupila Lidová strana HZDS do vlády premiéra Roberta Fica. To byla labutí píseň kontroverzního politika. V dalších volbách se Mečiarova strana nedostala do parlamentu a v letošních předčasných volbách nezískala Lidová strana HZDS ani procento hlasů.