Článek
"Uráží nás nekritický obdiv k tomuto rasistickému a stavovskému státu. Arcibiskup se ve svém hodnocení vůbec nezmínil o 70 tisíc slovenských Židech, kteří skončili v koncentračních táborech. Pro nás, kteří jsme přežili holocaust, je takové hodnocení totalitního státu nepřijatelné," uvedl předseda židovských náboženských obcí Jozef Weiss. Svaz označil Sokola za zastánce ultrakonzervativního směřování katolické církve.
Slova arcibiskupa kritizovala také romská komunita. "Za blahobyt označuje Sokol období, kdy Romové nemohli cestovat veřejnou dopravou, nemohli procházet veřejnými parky a vstupovat do některých budov a obchodů. Existovaly pracovní tábory pro Romy, z nichž byly celé rodiny deportovány do vyhlazovacích táborů Třetí říše," řekl představitel romské komunity Ladislav Richter.
Historici poukazují především na totalitní charakter Slovenského státu. "Byl tu totalitní systém a přídělový systém na potraviny. To nejsou znaky blahobytu," uvedl historik Dušan Kováč.
"Moc si vážím prezidenta Jozefa Tisa. Pamatuji si jako malé dítě, nic nám nechybělo, byl tady blahobyt," sdělil Sokol v televizi TA3. Arcibiskup byl už v minulosti kritizovaný za shovívavý postoj ke Slovenskému státu. Loni se například osobně zúčastnil představení knihy kontroverzního historika Milana Ďurici o Tisovi. Některá slovenská média také spekulovala o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností.
Případ vzbudil pozornost také za hranicemi. O událostech informovala i BBC.