Článek
Matúš Šutaj Eštok a Tomáš Drucker (oba Hlas) uvedli, že o umístění kamer do jednotlivých tříd zatím neuvažují. Na základě zmíněného auditu budou základní a střední školy kategorizovat podle úrovně bezpečnosti a aplikovat konkrétní opatření. Bezpečnostní audit bude vykonán i na vysokých školách, ale ten si vyžaduje delší období.
Opatření v jednotlivých školách budou záviset na míře bezpečnostního rizika. „Dojde ke kategorizaci škol. Kontrola při vstupu do budov bude minimum na každé jedné škole,“ nechal se slyšet slovenský policejní prezident Ľubomír Solák.
Ministr vnitra zdůraznil, že v každém z osmi slovenských krajů má policie připravené pohotovostní útvary kvůli rychlému nasazení.
URNA potřebuje čas, než se sbalí, řekl policejní prezident. Nesmysl, oponuje šéf útvaru
Proti sebevražedným sklonům
Ministři vnitra a školství se chtějí věnovat také otázce duševního zdraví dětí, které označili za jednu z největších výzev, kterým Slovensko čelí. „Potřebujeme intervenční týmy, které zasáhnou především v případě sebevražedných sklonů,“ řekl Drucker. „Vývoj je alarmující, když v létech 2019 až 2023 se zvýšily počty mladých lidí ve věku 15 až 18 let, kteří mají myšlenky na ukončení života,“ dodal ministr školství.
Loni v listopadu skočil ze střechy školy žák deváté třídy základní školy v obci Parchovany v okresu Trebišov na východě Slovenska. Patnáctiletý Roman měl být dlouhodobě šikanovaný ze strany spolužáků. Když vylezl na střechu školy někteří spolužáci ho povzbuzovali, aby skočil, a natáčeli si ho i při pádu na mobilní telefony. Roman navzdory maximální snaze lékařů v trebišovské nemocnici svým zraněním podlehl.