Článek
„Věřím, že stejný názor budou mít v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a v Bulharsku,“ napsal ve svém statusu Fico.
Slovenský premiér upozornil, že Ukrajina má mít podle návrhu EK nadále stejné výhody, jako by byla členskou zemí Evropské unie (EU). „Žádná cla, žádné daně v obchodu s členskými zemi EU,“ konstatoval Fico.
Podle předsedy slovenské vlády úplná liberalizace obchodu výrazně poškozuje země bezprostředně sousedící s Ukrajinou.
Válka na Ukrajině nemá vojenské řešení, řekl Fico po schůzce se Scholzem
Bratislava proto požaduje, aby existovala ochrana členských zemí Evropské unie například při dovozu obilí a medu z Ukrajiny nebo aby se upravily některé lhůty navrhované EK.
„EK a mnohé členské země jsou však hluché a slepé. Ve svatém boji proti Rusku je povoleno vše, i kdyby měli slovenští zemědělci ve jménu ukrajinských zájmů zdechnout,“ dodal Fico.
Protest farmářů
Ve čtvrtek 22. února se slovenští farmáři připojí k celoevropským protestům zemědělců. Organizátoři avizují účast 4000 farmářů a 2200 kusů techniky. Součástí protestu má být také blokáda hraničních přechodů Holíč do České republiky a Trstená do Polska.
Předseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory Emil Macho potvrdil, že protesty proběhnout celkem v 37 lokalitách.
„Jedná se o největší protest zemědělců od vzniku Slovenské republiky. Pokud nebudou přijaty ústupky ze strany Evropské komise, evropské administrativy a jednotlivých vlád členských zemí, včetně té slovenské, jsme připraveni v protestech pokračovat,“ uvedl Macho.
Zemědělci požadují snížení byrokracie a přehodnocení tzv. zelených cílů EU. „Jsou příliš ambiciózní, nereálné a s námi nebyly nijak komunikovány,“ upozornil místopředseda komory Andrej Gajdoš.
Zemědělci požadují rovněž přehodnocení obchodu s třetími zeměmi i s Ukrajinou a urychlení vyplacení přímých plateb za rok 2023.