Článek
„Běžící medvěd narazil do lesníka na úzkém chodníku ve svažitém terénu s hustým porostem. Muž po nárazu upadl a utrpěl zranění,“ popsala mluvčí Státní ochrany přírody Kristína Bocková.
Lesník podle ní k zaplašení medvěda třikrát vystřelil, ale medvěd zraněn nebyl.
Mluvčí záchranářů Petra Klimešová uvedla, že muž byl po ošetření na místě transportován do nemocnice.
Po útoku ve slovenských horách měl medvěd podle svědectví krvavou tlamu
Je to v posledních týdnech už několikátý případ střetu člověka s medvědem na Slovensku, při němž došlo ke zranění. Případ z poloviny března dokonce skončil smrtí turistky.
Šelma útočila také ve městě, když napadla několik lidí v Liptovském Mikuláši.
Slovenská vláda chce ve zkráceném legislativním řízení projednat návrh ústavního zákona o střílení rizikových medvědů. Do parlamentu ho poslala ve středu. Ústavní zákon by umožnil střílet medvědy v ochranné zóně 500 metrů od zastavěných území.
Podle slovenského ministerstva životního prostředí je cílem ústavního zákona vytvoření jednotného právního rámce, kterým se stanoví výjimky upravující případy, kdy je potřebné, aby ochrana medvěda hnědého ustoupila vyššímu, celospolečenskému zájmu, a to ochraně života a zdraví člověka.
„Návrh ústavního zákona reaguje primárně na opakující se situace, kdy byl výskyt medvěda hnědého zaznamenán v hustě osídlených oblastech a katastrálních územích obcí, které není možné vnímat jako oblast přirozeného výskytu medvěda hnědého,“ uvedl resort životního prostředí podle webu teraz.sk.
Návrh ústavního zákona říká, že medvěda je možné usmrtit v případě ohrožení života a zdraví lidí. Šelmu může v takovém případě zastřelit myslivec, uživatel mysliveckého revíru, policista, Státní ochrana přírody Slovenské republiky a správa národního parku prostřednictvím pověřených a odborně způsobilých osob.
Zastřelili medvěda, který v Liptovském Mikuláši zranil pět lidí
Součást kampaně
Bývalý náměstek ministra životního prostředí Michal Kiča považuje ústavní zákon za součást kampaně Petra Pellegriniho před sobotním druhým kolem prezidentských voleb. Pellegrini je šéfem vládní strany Hlas a podporu mu před druhým kolem vyjádřili oba jeho koaliční partneři.
Kiča upozornil, že nejbližší schůze parlamentu se bude konat až za dva týdny. Navíc tvrdí, že ústavní zákon je ve schválené podobě nevykonatelný. „Oprávnění k usmrcení medvěda má pouze deklaratorní charakter, právní stav prakticky nemění. Na jakýkoli zásah se bude i nadále vyžadovat vydání výjimky k usmrcení medvěda,“ řekl Kiča podle Denníku N.
Výjimku vydává ministerstvo životního prostředí pouze na konkrétního medvěda, který způsobuje problémy, musí být jednoznačně identifikovaný a musely by selhat jiné možnosti, jak ho dostat z blízkosti obcí a měst, jako je plašení, zabezpečení odpadu a podobně. Určení vzdálenosti 500 metrů od intravilánu obcí a měst je rovněž problematické, protože přibližně polovina slovenských obcí nemá územní plán, tudíž ani vymezené toto území.
Populace medvěda hnědého na Slovensku se podle Státní ochrany přírody odhaduje na téměř 1300 jedinců.