Článek
Vláda Petera Pellegriniho dala přednost americkým strojům před švédskými stíhačkami JAS-39C Gripen, které používá česká armáda.
Koupit nejmodernější verzi strojů F-16 doporučil ministr obrany Peter Gajdoš (SNS), podle něhož je americká nabídka z několika ohledů výhodnější, aniž by to ovšem upřesnil. Dosud Slovensko jednalo o pronájmu švédských letadel JAS-39C/D Gripen. Nyní se Bratislava přiklonila k nákupu amerických strojů.
Opoziční strana SaS žádala odložení rozhodnutí, protože podle ní se netýká jen stávající vlády, ale jde o dlouhodobé rozhodnutí, který mělo projít odbornou diskusí. „SNS a její ministr obrany Pater Gajdoš se postarali o to, aby takováto diskuse nevznikla,” uvedl poslanec SaS Ľubomír Galko. Vadilo mu, že vláda nezveřejnila všechny materiály, podle nichž se rozhodovalo. Na přání americké a švédské vlády tam chyběly ceny. Tu uvedl až ve středu Pellegrini s dodatkem:
„Slovensko koupilo špičkovou techniku za výbornou cenu. Nenakupujeme stroje proto, abychom na někoho útočili." Dodal, že nabídky americké i švédské strany byly srovnatelné.
Dodávka nějaký čas potrvá
Nákup nových stíhaček je největším modernizačním projektem slovenské armády v novodobé historii země.
Slovenské letectvo momentálně používá dosluhující ruské stíhačky MiG-29. „Smlouva na jejich provoz platí do roku 2019, ale už dnes je jasné, že se bude muset prodlužovat. Američané totiž dodají F-16 až přibližně za tři roky,“ napsal před časem deník Sme. V případě gripenů by dodání trvalo asi dva roky.
Pellegrini uvedl, že země bude analyzovat možnosti, zda do dodání amerických stíhaček bude Slovensko opravovat MiGy, nebo zda o ochranu svého vzdušného prostoru požádá některou ze sousedních zemí. Slovensko dříve uzavřelo s Českou republikou smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru.
Gripeny používá například české či maďarské letectvo. Česká republika a Slovensko mají dohodu o společné ochraně vzdušného prostoru. Zatím není známé, jak nákup amerických strojů F-16 zkomplikuje uplatňování této dohody.