Článek
Rada FPU měla dosud devět členů, z toho pět odborníků. Na základě schválené novely bude mít třináct členů, z nichž sedm jmenuje přímo ministryně kultury Martina Šimkovičová (nominant Slovenské národní strany - SNS) a jednoho jmenuje ministryně na návrh starostů obcí, primátorů měst a předsedů samosprávních krajů.
FPU existuje od roku 2015 a peníze rozděluje formou dotací, přičemž žádosti dosud posuzovaly komise složené z téměř 300 odborníků z různých oblastí kultury. Odborné hodnocení bude mít podle novely od srpna jen doporučující charakter jako nezávazné stanovisko. Denník N upozornil, že změny kritizovala kulturní scéna a řada členů odborných komisí avizovala, že ze svých funkcí odstoupí.
Zákon byl schválený už 21. května, prezidentka ho ale poslancům s výhradami vrátila a navrhla ho jako celek nepřijmout.
Protest ve veřejnoprávním médiu na Slovensku. RTVS uspořádala výstražnou stávku
Poslankyně opozičního Progresivního Slovenska Zora Jaurová vidí za schválenými změnami pokus o likvidaci FPU.
Vládní poslanci prolomili veto prezidentky také v případě novely zákona o muzeích a galeriích. Od 1. srpna 2024 se ruší povinné veřejné slyšení při výběrových řízeních a ředitelé také už nebudou jmenováni na funkční období pěti let. V praxi to znamená, že je bude možné odvolat prakticky kdykoliv.
Novelu kritizoval Svaz muzeí na Slovensku i Rada galerií Slovenska. Podle odborníků novela snižuje transparentnost při obsazování funkcí a hrozí politický vliv na řízení kulturních institucí.