Článek
Po výslechu v Košicích byl šéf extremistů Marián Kotleba propuštěn a okamžitě se dostavil do Krásnohorského Podhradí. „Chci si osobě vyměřit pozemek nacházející se v romské osadě, jehož jsem spoluvlastníkem,“ uvedl po příjezdu. Policie se nakonec rozhodla, že ho do osady pustí.
V osadě bylo několik desítek policistů, včetně těžkooděnců. Kotleba přijel do osady, kde začal vyměřovat svůj pozemek, na němž se nachází několik domů, které plánuje zbourat. „Dnes jsme udělali první krok k tomu, abychom navrátili první stav do této části Slovenské republiky,“ hodnotil akci Kotleba.
Jeho činnost sledovalo několik desítek Romů, kteří se od rána obávali, že do osady vtrhne větší skupina skinů. Předseda Romské unie na Slovensku František Tanko to hodnotil jako mediální divadlo, které má zvýšit preference Kotlebovy strany. Místní vajda Ľudovít Gunár si cenil, že při akci díky policii nedošlo k žádným násilnostem.
Protiromské nálady v obci zesílily poté, co se ukázalo, že nedaleký hrad shořel poté, co Romové odhodili nedopalek do suchého porostu. [celá zpráva]
„Je to pro mě jako návrat před rok 1989. Mám pozemek, na němž si Romové postavili obydlí, já ho nemůžu užívat a ještě mi policie brání ve vstupu na můj pozemek,“ neskrýval rozčarování majitel jednoho z pozemků pod romskou osadou Štefan Szaniszló.
Část romské osady totiž vyrostla načerno na pozemcích, které vlastnilo několik obyvatelů Krásnohorského Podhradí. Když majitelé nedokázali Romy ze svých pozemků dostat, obrátili se na Kotlebu, kterému dokonce část pozemků darovali.
„Je to neuvěřitelné, ale policie brání lidi, kteří celý den nic nedělají a my nemůžeme ani vstoupit na vlastní pozemky,“ rozčilovala se majitelka dalšího pozemku.