Článek
Problémy měly nastat s dovozním clem, které vyžaduje slovenská strana při dovozu zbraní z Ukrajiny. Poškozená technika tak měla stát celé týdny na ukrajinsko-slovenské hranici. Jednalo se například o houfnice Panzerhaubitze 2000, protiletecké systémy Gepard a raketomety Mars.
Němcům došla trpělivost a část poškozené techniky převezli na opravu přímo do Německa. „Toto řešení však opravy nejen prodražuje, ale časově neúměrně prodlužuje. Ukrajinci přitom akutně potřebují funkční zbraně v boji s ruským agresorem,“ uvedl web aktuality.sk. Zprávy o nefungující opravně přinesla v minulých dnech německá média.
Podle slovenského ministerstva obrany má situaci vyřešit slovenská státní zbrojovka Konštrukta Defence. „Společnost Konštrukta Defence v současnosti jedná se společností Krauss-Maffei Wegmann o uzavření smlouvy, jejímž cílem je legislativně a technicky podpořit německou společnost při realizaci oprav techniky. Konštrukta Defence bude poskytovat legislativní, administrativní a technickou podporu při opravách realizovaných na území Slovenské republiky,“ uvedla pro aktuality.sk mluvčí resortu Martina Kovaľ Kakaščíková.
Mluvčí celní správy Martina Rybanská však upozornila, že smlouva mezi Konštruktou Defence a firmou Krauss-Maffei Wegmann nezmění potřebu složit záruku na celní dluh, který by při dovozu německé vojenské techniky z Ukrajiny na Slovensko mohl vzniknout.
Německá média upozorňují, že Polsko v případě poškozené německé techniky udělilo výjimku a vytvořilo pro dovoz této techniky bezcelní režim pro její převoz do německých opraven. Slovenská celní správa však trvá na svém, říká, že celní předpisy Evropské unie neznají režim „zeleného koridoru“ a bylo to pravděpodobně samostatné rozhodnutí Polska.
Slovensko zřídilo opravnu německé techniky v Michalovcích asi 35 kilometrů od ukrajinské hranice v listopadu 2022. V Michalovcích působí šest německých techniků. Financování oprav zajišťuje německá strana, Slovensko poskytlo prostory, elektrickou energii, vodu a strážní službu.