Hlavní obsah

Slovenská národní strana protestuje proti vyslání slovenských vojáků na Ukrajinu, i když to vůbec není v plánu

3:49
3:49

Poslechněte si tento článek

Slovenské ministerstvo obrany vyhodnocuje možnost vyslání vojáků do velitelství NATO v západních zemích či jejich nasazení na slovenském území v rámci aliančního projektu NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine), jenž je zaměřený na pomoc Ukrajině. Vládní Slovenská národní strana (SNS) v tom vidí snahu o vyslání slovenských vojáků na Ukrajinu a důrazně proti tomuto záměru protestuje.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Lednové setkání ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a předsedy Slovenské národní rady Andreje Danka v Moskvě

Článek

SNS vyzvala premiéra Roberta Fica a ministra obrany Roberta Kaliňáka (oba Směr), aby o této možnost ani neuvažovali a zastavili všechny aktivity, které směřují k naplnění NSATU.

„Věříme, že ministra obrany ani nenapadne po událostech, které se dějí na území Slovenské republiky v souvislosti s útokem na ústavněprávní zřízení, o takovéto aktivitě uvažovat,“ citovala agentura TASR mluvčí SNS Zuzanu Škopcovou.

Narážela tím zřejmě na slova premiéra Fica, který v minulých dnech mluvil o tom, že se na Slovensku chystal převrat. V pozadí - stejně jako v organizování protestních akcí v zemi, jež jsou namířené proti krokům jeho vlády - je podle něj společně se slovenskou opozicí i Gruzínská legie, kterou prý řídí ukrajinská rozvědka. Její hlavní ředitelství to důrazně odmítlo.

Ukrajinec v Bratislavě mohl zemřít kvůli svému původu, obává se Kyjev

Evropa

Podobné aktivity jako NSATU nejsou podle SNS v souladu se zájmy evropských států. „Aktivita NATO, která spěje k tomu, aby na území Ukrajiny byli vysláni vojáci NATO, není v souladu se zájmy Slovenské republiky,“ uvedla Škopcová s tím, že nejmenší vládní strana věří, že Fico a Kaliňák budou tento postoj tlumočit generálnímu tajemníkovi NATO Marku Ruttemu při jeho nadcházející návštěvě Slovenska.

„SNS důrazně upozorňuje, že se jedná o její hodnotový postoj, a věří, že vláda Slovenské republiky nebude s vysláním slovenských vojáků na území Ukrajiny souhlasit,“ dodala mluvčí.

Projekt s vysláním vojáků na Ukrajinu nepočítá

Nic takového se ovšem nechystá. Hlavním posláním NSATU je koordinace podpory Ukrajině ze strany NATO, zastřešení bezpečnostní pomoci, podpora při přesunu darovaného vybavení, oprava vybavení, výcvik vojáků mimo území Ukrajiny a podpora dlouhodobého rozvoje ukrajinských ozbrojených sil.

„NATO se spuštěním NSATU nestane součástí konfliktu a bude působit výlučně na spojeneckém území,“ konstatoval slovenský resort obrany.

Podle plánů by mělo být vysláno šest slovenských vojáků do velitelství NSATU v německém Wiesbadenu a do spojeneckého velitelství pro operace v belgickém městě Mons. Nejvíc čtyři slovenští vojáci by měli být nasazeni na území Slovenska k řízení přesunů a koordinaci logistického uzlu (vytvoření tzv. Logistic Enabling Nod-Slovakia).

Ministerstvo obrany Slovenské republiky zdůraznilo, že o vyslání slovenských vojáků na Ukrajinu určitě neuvažuje.

„Poté co ministerstvo obrany zastavilo vojenskou pomoc Ukrajině, jakož i většinu výcvikových aktivit ukrajinských vojáků na Slovensku, nás NATO požádalo o vyslání šesti příslušníků v rámci alianční aktivity NSATU se zaměřením na informační technologie,“ upřesnilo slovenské ministerstvo obrany.

Ve věci údajného státního převratu bylo na Slovensku zahájeno trestní stíhání

Evropa

Výběr článků

Načítám