Článek
Jak informuje agentura TASR Horáková v této záležitosti požádala o pomoc také OSN a slovenskou vládu. Horáková uvedla, že důvodem je vážná nemoc bývalé kandidátky na funkci francouzského prezidenta. "Betancourtová má žloutenku typu B, bez transfúze a bez doporučované transplantace jater nemá šanci k přežití," řekla.
Betancourtovou zadržují od roku 2004 kolumbijští povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Zajata byla během předvolební kampaně. Kandidovala na prezidenta, má nejen francouzské, ale i kolumbijské občanství.
Povstalecká organizace FARC
Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) byly založeny v roce 1964 jako vojenské křídlo Kolumbijské komunistické strany.
V únoru 2002 bylo vyjednávání o míru přerušeno poté, co FARC přepadly letadlo a unesly kolumbijského senátora z jeho paluby.
Organizace má sílu zhruba 9 až 12 000 ozbrojených bojovníků a několika tisíc stoupenců převážně ve venkovských oblastech.
FARC se angažují v obchodu s narkotiky na všech úrovních - pěstování, výroba, distribuce.
Aktivity FARC nejsou omezeny jen na Kolumbii: vydírání a únosy provedly také ve Venezuele, Panamě a Ekvádoru.
Po nedávném zabití vůdců povstalců Raúla Reyese a Ivána Ríose ztratila Francie kontakt, jehož prostřednictvím vyjednávala s únosci o propuštění rukojmích. O propuštění Betancourtové chce nyní osobně vyjednávat francouzský prezident Sarkozy.