Článek
Ministerstvo kultury oznámilo, že za aranžmá nové verze státní hymny nebude nikdo pobírat tantiémy. „Nová hymna bude zveřejněna na webových stránkách ministerstva kultury a vnitra, kde si ji instituce a občané budou moci bezplatně stáhnout k použití,“ uvedl resort kultury na Instagramu.
Ministerstvo zdůraznilo, že používání jiné verze hymny nebude sankcionováno, ale resort konstatoval, že hymna se jako státní symbol musí být pokaždé prezentovat „důstojně a s patřičnou vážností“.
Nové aranžmá slovenské státní hymny zazní poprvé živě 1. ledna 2025 na novoročním koncertě Slovenské filharmonie, který bude vysílat STVR v přímém přenosu.
Ministryně Šimkovičová pověřila novou úpravou hymny hudebníka Oskara Rózsu. Resort na to vyčlenil přes 46 tisíc eur (1,2 milionu korun). Z toho dvacet tisíc eur (500 tisíc korun) je Rózsova autorská odměna za vytvoření díla, zbytek částky jsou náklady na vytvoření zvukového záznamu.
Nezměnil se text ani podstata melodie státní hymny. „V aranžmá jsem zachoval samotnou podstatu hudebního motivu, ale tempo je nepatrně zpomalené, s důrazem na zpěvnost a šířku melodie,“ řekl Rózsa televizi Markíza letos v říjnu.
Ostré kontroverze
Ještě předtím, než ji měl kdokoli možnost slyšet, vyvolalo nové aranžmá hymny kontroverzní reakce. Rózsa na kritiku reagoval podrážděně a prohlásil, že nová hymna není pro všechny.
„Vy jste stále nepochopili, že to není vaše hymna. To je hymna pro úplně jinou skupinu lidí. A věřte, že jich je podstatně víc než vás. Váš čas se radikálně krátí. Tak prosím zalezte do svých děr,“ vzkázal Rózsa kritikům. Pak se za svá slova omluvil.
Ministerstvo kultury při zadávání objednávky na nové aranžmá státní hymny zdůraznilo, že bude pro všechny a že ji chce přiblížit i mladým lidem, kteří by měli při jejím poslechu cítit hrdost a osobní spojení s tímto symbolem.
„Cílem je, aby státní hymna byla pro všechny Slováky zdrojem národní identity, jednoty a pozitivních hodnot,“ uvedl resort.