Článek
Protesty po celé zemi se konají pod heslem „Ne ruskému zákonu“, který je označovaný za nejvážnější útok na občanskou společnost od dob autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara. V Bratislavě se tentokrát konal pochod z Náměstí svobody před budovu parlamentu. V metropoli se ho účastnilo podle odhadu asi 9 až 10 tisíc lidí.
Lidé v rukou nesli transparenty s nápisy Ne ruskému zákonu a provolávali hesla jako Dost bylo Fica či Slovensko nedáme.
Sociolog, spisovatel a diplomat Martin Bútora ve svém projevu vyslovil obavy, že Slovensko je v současnosti svědkem „kontrarevoluce proti listopadu 89“. Aktivistka Zuzana Janíčková zdůraznila, že Slováky na náměstích spojuje idea Evropy, svobody a demokracie. „Poslanci budou hlasovat o zákoně, který znamená největší ohrožení občanských svobod od roku 1989,“ upozornila.

Protest se účastnily tisíce lidí.
„Tento protiústavní zákon se netýká jen nevládních organizací - je to útok na každého aktivního člověka na Slovensku. Znamená státní seznamy občanů, omezení práva na sdružování, zastrašování a kontrolu lidí, kteří se odváží postavit proti vládě,“ upozornila občanská iniciativa Mír Ukrajině. „Jde o zákon kopírovaný podle ruské legislativy, která umožňuje likvidovat občanský sektor a kriminalizovat každého, kdo není loajální k moci,“ dodala iniciativa.
Premiér Robert Fico (Směr) se ohradil proti označování zákona za „ruský“ a tvrdí, že vychází z evropských standardů. „Podstatou návrhu je, že veřejnost by měla vědět o financování NGO (nevládní organizace - pozn. redakce) a komu slouží,“ uvedl Fico na Facebooku. „Opozice zneužívá protesty. Nechce, aby lidé věděli například o milionech eur, které dostávaly NGO členů rodiny M. Šimečky (předseda opozičního hnutí Progresivní Slovensko - pozn. redakce),“ tvrdí předseda slovenské vlády.

Protest v Bratislavě