Článek
„Politici by se měli věnovat problémům v zemědělství než plýtvat energií na prezentování sebe samých. Máme toho dost,“ řekl jeden z farmářů Patrik Magdoško, který v minulosti organizoval protestní jízdu farmářů na traktorech z východního Slovenska do Bratislavy.
Policie se k jejich činu vyjádřila v tom smyslu, že ohrozili bezpečnost staveniště u parlamentu i dělníky, kteří pracovali v době incidentu na stavbě. Podle deníku Sme vyhlásila policie po farmářích a jejich nákladním vozidle celostátní pátrání jako po zločincích.
„Neodborné zásahy, například ve formě vjezdu několikatunového vozidla do bezprostřední blízkosti stavební jámy nebo vysypání nákladu, mohou narušit stabilitu a technické podmínky staveniště a mohou mít vliv i na samotnou stavbu,“ sdělil mluvčí parlamentu Tomáš Kostelník.
O tři metry vyšší než Budapešť
Myšlenka Andreje Danka (Slovenská národní strana SNS), předsedy slovenského parlamentu, blýsknout se stožárem o tři metry vyšším, než mají v Budapešti, se stala terčem posměšků na internetu. Dankovi nepomohlo ani prohlášení, že osobně přispěl na výstavbu částkou devět tisíc eur (cca 230 tisíc korun).
Třicet metrů je přibližně výše desetipodlažního domu. |
---|
Na stožáru má být vyvěšena slovenská vlajka 1. září, v Den ústavy Slovenské republiky. |
Podle protokolisty Jaromíra Antala je výška 30 metrů poněkud předimenzovaná. Stožár má mít výšku pětinásobku šířky vlajky. |
Při výšce aspoň 12 metrů není možné vlajku ze země strhnout ani při spuštění na půl žerdi. |
„Pokud se to mému nástupci nebude líbit, může stožár demontovat,“ nechal se slyšet Danko, čímž ještě přilil olej do ohně.
„Maďaři teď postaví 35metrový stožár, my pak ještě vyšší, a tak pořád dokola. Naši potomci budou mít před parlamentem výtah do vesmíru,“ napsal jeden z diskutérů.
„Píše se rok 2037 a posádka slovenské rakety míří na Měsíc. Jejím úkolem je umístit zde slovenskou vlajku. Je to vyvrcholení osmnáct let trvajícího vesmírného závodu mezi Slovenskem a Maďarskem, který začal v roce 2019 umístěním 30metrového stožáru před parlamentem,“ přidal se další diskutující.
„Na konci stožáru by měla být místo vlajky plošina, z níž by koaliční poslanci mohli skákat hlavičky na asfalt. Předseda parlamentu by měl mít právo prvního skoku,“ napsal jiný.
Podle dalšího diskutujícího předseda parlamentu a vládní SNS asi věří, že čím vyšší bude stožár, tím budou vyšší preference jeho strany.