Článek
V roce 2017 probíhal na Slovensku stejně jako v řadě dalších zemí průzkum European Values Study. Slovenská veřejnost považovala tehdy sčítání hlasů ve volbách za férovější než všeobecně veřejnost ve východní Evropě a na Balkáně, ale za méně férové než v západních zemích nebo na severu Evropy.
Jen přibližně dvě procenta slovenské populace tehdy uvedla, že hlasy se nikdy nepočítají spravedlivě, letos už toto číslo dosáhlo 15 procent. V integritu zpracování voleb věřilo tehdy přes 80 procent Slováku, letos už jen 63 procent.
Možný důsledek hybridní války
Denník N v této souvislosti upozorňuje, že to může být výsledkem působení politiků, ale také hybridních aktivit, jejichž snahou je přes podkopávání důvěry v legitimitu voleb podkopávat důvěru v celou demokracii a politiky, vyvolávat napětí ve společnosti, popřípadě vyvolávat protesty a násilnosti.
Volební proces vnímají jako nejméně spravedlivý sympatizanti krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, strany Republika (odštěpenci od LSNS), vládní strany Jsme rodina a opozičních stran Směr-sociální demokracie a Slovenské národní strany.