Článek
Pochod se konal od 17. listopadu do 12. prosince a zastavil se ve více než dvaceti městech od Humenného, přes Bardejov až po Bratislavu.
Poslední část pochodu vedla od budovy ministerstva kultury na bratislavském Náměstí Slovenského národního povstání na Náměstí svobody před úřad vlády. Protest s názvem Za budoucnost kultury připravila platforma Otevřená kultura! ve spolupráci s festivalem Pohoda. Na následném koncertě vystoupili například Michael Kocáb či Pavol Habera.
„Dospěli jsme do stadia, kdy na společenskou situaci začínají reagovat i nejznámější hudebníci,“ upozornil šéf festivalu Pohoda Michal Kaščák.
Herec Slovenského národního divadla (SND) Martin Huba ve svém projevu konstatoval, že kulturní obec žádá, aby resort vedli lidé, kteří bojují za kulturu, nikoliv proti ní. „Trváme na tom, aby skončila ideologické cenzura, kterou ministerstvo podmiňuje finanční podporu organizacím a projektům,“ uvedl Huba.
Hudebník Jozef Lupták vyzval ministryni kultury k demisi. „My bychom dokázali poradit i směr, kterým odstoupit-směrem na východ, do Moskvy,“ dodal.
V průběhu pochodu celým Slovenskem mluvili místní aktivisté v regionech o selhání současného vedení ministerstva kultury a vysvětlovali důvody kulturní stávky, do které se zapojilo přes 4000 lidí a 416 kulturních organizací, které jsou ve stávkové pohotovosti.
Organizátoři protestu upozornili, že pod současným vedením ministerstva kultury jsou ohroženy památky, folklorní festivaly, knihovny, divadla, koncerty, menší muzea a galerie. „Destruktivní kroky ministerstva kultury se dotýkají každého z nás,“ konstatovali organizátoři.
Připomínají, že ministryně kultury Šimkovičová nereagovala ani na dvě petice, každou podepsalo přes 200 tisíc lidí, které ji vyzvaly k odstoupení z funkce.