Článek
„Sláva Kyjevské Rusi. (…) Jděte do pr… s Novoruskem!“ Tak zakončil 25. září 2022 dnes třicetiletý ruský básník Arťom Kamardyn veřejné předčítání svých veršů na moskevském Triumfálním náměstí. O rok a čtvrt později, 28. prosince 2023, si za tento čin u moskevského soudu vyslechl trest sedmi let za mřížemi.
Kyjevská Rus byl slovanský státní útvar s metropolí v Kyjevě, který existoval v 9. až 11. století a zahrnoval i značný díl dnešní evropské části Ruska. Jako Novorusko označuje současná moskevská propaganda území na východě Ukrajiny, jehož část aktuálně kontroluje ruská armáda.
Vedle Kamardyna poslali moskevští soudci za mříže také jeho kolegu Jegora Štovbu (23), který se předčítání rovněž zúčastnil. K němu byl tribunál o něco shovívavější a vyměřil mu „jen“ pět a půl roku.
Ruský opoziční politik Kara-Murza dostal 25 let
Podle odůvodnění rozsudku se oba mladí muži provinili výzvami k činům ohrožujícím bezpečnost státu a podněcováním nenávisti. Kamardyn i Štovba vinu odmítli; prvně jmenovaný podle serveru BBC marně žádal soudce o mírnější, podmíněný trest s tím, že „v současném Rusku lidé příliš často končí ve vězení za své názory“.
Veřejná čtení s tradicí od dob komunismu
Závadné verše zazněly krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil v Rusku tzv. částečnou mobilizaci, aby armáda mohla doplnit stavy pro válku na Ukrajině. Mezi velkou částí Rusů toto opatření vzbudilo značnou nelibost.
Veřejná předčítání poezie na moskevském Triumfálním náměstí mají tradici od roku 1958 a za doby Sovětského svazu tam často zaznívaly verše relativně kritické k tehdejšímu komunistickému režimu. Lokalita se dříve nazývala Majakovského náměstí podle talentovaného, byť komunistické ideologii poplatného básníka Vladimira Majakovského (1893 až 1930).