Článek
Na snímcích, které ve čtvrtek spolu s písemným prohlášením zveřejnila agentura Reuters, má Skripalová na krku jasně viditelnou čerstvou jizvu, patrně po ošetření na jednotce intenzivní péče. Odpovídá jizvě po provedení tracheotomie, tedy zákroku, při němž je přímo do průdušnice vytvořen otvor pro dýchání, protože horní dýchací cesty jsou neprůchodné.
„Měli jsme obrovské štěstí, že jsme oba tenhle pokus o vraždu přežili. Naše zotavování bylo pomalé a extrémně bolestivé. Léčba byla invazivní, bolestivá a ubíjející,” napsala v dopise.
Dvacet dní prý byla v kómatu. Po probuzení zjistila, že byli s otcem otráveni. „Fakt, že k tomu použili nervový jed, je šokující,” napsala dále třiatřicetiletá Skripalová.
Skripal se ocitl na jednotce intenzivní péče spolu se svou dcerou Julijí 4. března, když byli pravděpodobně vystaveni nervově paralytické látce ze skupiny jedů novičok.
Julija Skripalová opustila zdravotnické zařízení už 9. dubna a následně byla převezena na bezpečné místo, uvedla BBC. Sky News doplnila, že se v současné době ukrývá v Londýně.
Přesah do Česka
Otrava agenta Skripala rezonovala i českou politickou scénou. Praha spolu s mnoha evropskými spojenci v reakci na tvrzení Britů, že Skripala otrávili Rusové, vyhostila tři ruské diplomaty.
Moskva ale tvrdí, že s otravou svého někdejšího špióna, jenž se nechal naverbovat Brity, nemá nic společného. Kontrovala prohlášením, že látka typu novičok mohla pocházet z jiné evropské země, mimo jiné i z Česka.
To český kabinet popřel. Prezident Miloš Zeman přesto pověřil BIS, aby věc prošetřila. Později oznámil, že se u nás vyráběla látka A230. Skripal byl údajně otráven látkou A234. Po Zemanových slovech se strhl poprask, tajné služby a armáda jeho slova vyvracely. Látka se prý v ČR testovala v minimálním množství, rozhodně se prý nevyráběla.