Článek
Před některými hlasovacími místnostmi se tvořily fronty lidí, ještě než byly otevřeny.
Kampaň, která skončila ve středu, postavila proti sobě zastánce a odpůrce skotské nezávislosti a rozjitřila staré rány. Ať už referendum dopadne jakkoliv, den po hlasování bude třeba, aby se Skotové postavili za jednotné Skotsko, myslí si mnozí.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Ať už je výsledek, jaký chce, všichni musíme zapracovat na vytvoření jednotného Skotska. Tato kampaň nás dramaticky rozdělila a musíme znovu vybudovat naše vzájemné vztahy,“ míní Sean z Aberdeenu.
„Na otázku, jestli je kampaň rozdělila, 50 procent Skotů odpovědělo ano a 50 procent ne,“ zažertoval uživatel Twitteru Armando Ianucci.
Kdo koho pošle domů
Mnozí Skotové, kteří žijí v zahraničí, se připravují na cestu domů, aby se mohli referenda zúčastnit. „Přišel jsem dnes ráno do práce tady v Nizozemsku o hodinu dřív. Nemohu se dočkat, až se dnes v noci vrátím a zítra odhlasuju. Doufám ve světlou budoucnost,“ napsal na Twitteru Gordon Boyd.
„Skotové mají rádi překvapivé okamžiky a to je to, co se ve čtvrtek stane, až odpůrci rozdělení přijdou v mase k urnám a pošlou tábor 'Ano' domů, aby si to rozmyslel,“ podotkl Willie McCall.
Mnozí zdůrazňují rizika a to neznámé, které by nezávislost přinesla. Známý skotský podnikatel Tom Hunter se například svěřil stanici BBC se svou obavou týkající se měny, kterou by Skotové v případě nezávislosti používali. Nemyslí si, že by Londýn přistoupil na to, aby mohli dále platit librou.
Témata, ne emoce
„Faktem je, že nevíme, co se stane, a nejistota pro obchody zvedá riziko, zvedá naše výdaje a to není dobře,“ dodal.
„Budu hlasovat pro ,Ne‘ a nikdy jsem o tom nezapochyboval. Důvod? Témata, ne emoce. Měnová unie s úrokovými sazbami kontrolovanými externě není nezávislostí. Čisté státní výdaje na hlavu, důchody a (veřejné) zdravotnictví jsou bezpečnější jako část většího celku,“ řekl novinářům Dave z Edinburghu.
„Nemáme kontrolu nad sociálním státem, zahraniční politikou a veřejnými financemi. Chci, abychom ji měli,“ opáčila rozhodně zastánkyně nezávislosti Pamela z Glasgowa.
Jedno je jisté – takřka každý je rozhodnut v referendu říct si k záležitosti to své.
„Neznám nikoho, kdo nebude hlasovat. Doufám, že hlasovací místnosti dokážou takovému náporu lidí čelit,“ uzavřel George Marshall.
Referendum ve Skotsku |
---|
Skotové v referendu odpovídají pouze na otázku: Mělo by být Skotsko nezávislou zemí? |
Hlasuje zhruba 4,2 miliónu registrovaných voličů starších 16 let. |
Volební místnosti jsou otevřeny do 23.00 SELČ. |
Oficiální výsledky by měly být známy v pátek ráno, ty průběžné, neoficiální v průběhu noci. |
Anketa
Skotsko
Skotsko se s Anglií sjednotilo v roce 1707.
Od Británie se už v roce 1922 oddělilo Irsko.
Londýn varoval, že pokud se Skotsko osamostatní, přijde o libru.
Země by také musela vyjednávat o svém členství v Evropské unii.