Hlavní obsah

Skandálu české vlády si všimli v Bruselu. Komplikace při předsednictví, píše Politico

Brusel

Skandál okolo nyní již bývalého náměstka pražského primátora a člena Starostů a nezávislých (STAN) Petra Hlubučka ohrožuje stabilitu české vládní koalice, napsal bruselský server Politico. Připomíná, že Česká republika za necelé dva týdny stane v čele Evropské unie jako předsedající země.

Foto: Foto PRÁVO – Petr Hloušek

Vít Rakušan a Petr Fiala na zasedání vlády.

Článek

Hlubuček je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku. Minulý týden podal na svůj post na pražském magistrátu rezignaci.

Kvůli stykům s dalším obviněným, podnikatelem Michalem Redlem, oznámil v neděli rezignaci z funkce ministra školství i místopředsedy STAN Petr Gazdík.

Na Hlubučka se mě nikdy nikdo neptal, odmítl Švejdar Babišovo tvrzení

Domácí

Gazdík uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu a koalici na prahu předsednictví v Evropské unii.

Tento vývoj „otřásá koaliční vládou, která se (loni) v listopadu utvořila po slibech, že u cynických voličů obnoví důvěru v mainstreamovou politiku”, píše Politico.

Koalice slibovala i vymýtit korupci a obnovení liberální demokracie, dodává server.

V souvislosti se skandálem a odchodem Gazdíka z vedení uspíší STAN svůj mimořádný sněm a v polovině prázdnin stranu proto čeká volba nového vedení.

Hlubuček už není ani starostou Lysolají, odvolali ho jednomyslně

Domácí

Zhroucení STAN ohrozí i Fialu

Možné zhroucení STAN by podle serveru Politico vedlo k ohrožení pozice premiéra Petra Fialy.

Vládní koalice má v parlamentu 108 křesel, z nichž 37 patří poslancům Pirátů a STAN. Ztráta většiny by mohla otevřít cestu předchozímu premiéru Andreji Babišovi, jehož opoziční ANO má 72 křesel.

Česká republika 1. července převezme předsednictví EU po Francii.

Politico připomíná, že poslední české předsednictví v roce 2009 poznamenaly politické bouře na domácí půdě. Tehdejší vládě Mirka Topolánka poslanci vyslovili nedůvěru.

Výběr článků

Načítám