Článek
Meloniová již chování aktivistů z vlastní strany odsoudila, ale podle expertů je neofašismus a antisemitismus některých členů otevřeným tajemstvím již dlouho.
Pravicoví Bratři Itálie vyrostli z popela neofašistického hnutí. Mnozí proto brali jako příznivé gesto, když Meloniová krátce po svém zvolení premiérkou navštívila římskou židovskou komunitu. Objala jejího vůdce a uvedla, že rasové zákony, kterými Mussolini odebral Židům občanské svobody, považuje za hanebnost, uvádí deník Ha’arec.
Současný skandál, který vyšel najevo prostřednictvím levicových reportérů, však vzbudil obavy, zda nešlo skutečně jen o gesto. Zdá se, že narušil dobré vztahy mezi vládou Meloniové a lídry italské židovské komunity. Dvanáctiminutové video z 13. června složené ze skrytých záběrů, jež skandál spustilo, ukazuje dvě vysoko postavené členky Národního mládí, jak písní oslavují Mussoliniho, pokřikují „Sieg Heil!“ a oslavují neofašistickou teroristickou skupinu Ozbrojené revoluční buňky ze sedmdesátých a osmdesátých let zodpovědnou za více než sto vražd.
Ze záběrů reportéra vydávajícího se za nového člena Národního mládí bylo sestřiháno ještě jedno desetiminutové video, vydané 26. června, zaměřené na antisemitismus, a to způsobilo ještě větší poprask. Flaminia Paceová, jedna z aktérek prvního videa, se v něm posmívá židovské senátorce Ester Mieliové, zatímco níže postavený aktivista mluví o tom, že jsou „Židé kasta, co se živí holokaustem“.
Italského manažera unesli v centru Moskvy, dopadli je o 400 kilometrů dál
Druhé video zahrnovalo též whatsappovou konverzaci, v níž další z členů Národního mládí nadával na „židovskou rasu“. Obě videa byla navíc zveřejněna krátce po dalším skandálu, kdy list La Repubblica zveřejnil antisemitistické textové zprávy tiskového mluvčí Bratrů Itálie. Ten po skandálu rezignoval.
Stejně učinila ve čtvrtek po zveřejnění druhého videa i dvojice vysoko postavených představitelek Národního mládí, jež zachytily skryté záběry. Paceová zastávala též pozici v poradním orgánu italské vlády pro zájmy mladých, zatímco druhá přistižená, Elisa Segniniová, byla zaměstnankyní jednoho ze zákonodárců Bratrů Itálie.
Meloniová se ke skandálu vyjádřila až po zveřejnění druhého videa. „Ti, kteří mají rasistické, antisemitistické nebo nostalgické názory, si vybrali špatný domov, protože takové myšlenky jsou s Bratry Itálie nespojitelné,“ sdělila médiím.
Židé mlčí
Meloniová však nebyla jedinou, kdo se vydání prvního videa pokusil přejít mlčením. To samé totiž učinili lídři římské a milánské židovské komunity. Vyšetřovatelé Fanpage sami řekli, že vydání druhého videa vůbec neplánovali, dokud je nezaskočilo, že hlavy židovských komunit o skandálu Bratrů Itálie mlčí.
Infiltrace Národního mládí, během níž byly záběry pořízeny, trvala několik měsíců a nebyla zaměřena přímo na antisemitismus. Na téma antisemitského pokrytectví zúčastněné upozornila vlastně až reakce na první vydané video. Byli totiž upozorněni na to, že na jedné z událostí, kde pořídili záběry, vystoupila právě urážená členka Bratrů Itálie Mieliová, a to jen pár dní poté, co vynadala reportérovi za to, že se jí veřejně zeptal, zda je Židovka.
„V tu chvíli jsme se blíž zaměřili na nahrávky ze dne té události,“ popsal šéfeditor Fanpage Francesco Cancellato, jak dospěli k rozhodnutí, na čem postavit druhé video. Jeho týmu totiž došlo, že to bylo hned poté, co Mieliová událost opustila, kdy si Paceová začala utahovat z jejího židovského původu. „Nejvtipnější je, že si tady všichni vesele vtipkujeme o Hitlerovi a pak ukazujeme solidaritu s Ester Mieliovou,“ říká Paceová na záběrech.
Následné zveřejnění videa zaměřeného na antisemitismus konečně k oficiálnímu vyjádření přimělo i hlavy největších italských židovských komunit. „Záběry rasismu a antisemitismu zveřejněné vyšetřováním Fanpage nás zklamaly,“ uvedl prezident milánské židovské komunity Walker Meghnani, přičemž jeho římský protějšek Victor Fadlun se vyjádřil prakticky totožně.
Otevřené tajemství
Součástí skandálu se i tak stala též kritika hlav italské židovské komunity, jež byly zdánlivě odhodlané udržet si dobrý vztah s Meloniovou a její stranou i za cenu tolerance jisté míry antisemitismu. Jako důvod tohoto kroku je pak představován fakt, že Meloniová dlouhodobě podporuje Izrael. „Teď už italské židovstvo nemůže předstírat, že antisemitismus pravice nevidí,“ píše se v názorovém článku vydaném Fanpage.
Italský židovský intelektuál s levicovými sklony Gad Lerner ovšem pochybuje o tom, že by zveřejněné záběry italskou politiku nebo vztahy mezi vládou Meloniové a židovskými komunitami v Itálii nějak značně ovlivnily, protože pro nikoho ze zúčastněných nemohly být až tak překvapivé.
Ordine di servizio per #GioventùNazionale, affiliazione di @FratellidItalia : siamo #fascisti però al momento è meglio non dichiararlo. Trattenete quella voglia di braccio teso e, se proprio vi capita di essere beccati, dichiarate che stavate grattandovi l'ascella.#fanpage pic.twitter.com/CtzerEarSl
— Gad Lerner (@gadlernertweet) June 15, 2024
„Antisemitismus v zákulisí nikoho skutečně nepřekvapil – je to otevřené tajemství. O tom, že proizraelský postoj a antižidovské předsudky můžou koexistovat, víme už dlouho. Obzvlášť co se týče vnímání Židů jako nedůvěryhodných a ztělesnění globalismu, kterým identitární pravice opovrhuje,“ vysvětlil Lerner.
Váhání židovských lídrů s kritikou na účet vládnoucí strany pak vysvětlil současnou politickou atmosférou, obzvlášť vzestupem propalestinského hnutí v Itálii a teroristickými útoky z poslední dekády v sousední Francii. „Někteří židovští lídři vnímají jako větší hrozbu, podle mě chybně, levicový antisemitismus. Navíc pokud se italské synagogy musí bát nějakého fyzického násilí, pak jde hlavně o útoky džihádistů. Není to tak, že by o pravicovém antisemitismu nevěděli. Prostě ho považují za menší zlo,“ uvedl Lerner.
Fiala podpořil nominace na nejvyšší posty v EU, výhrady měla Itálie a Maďarsko
Antisemitismus je negativní postoj, až nenávist vůči Židům či židovské víře (judaismu). Původ slova sahá do 19. století, poprvé jej nejspíše použil v roce 1860 židovský učenec Moritz Steinschneider ve slovním spojení antisemitské předsudky v souvislosti s myšlenkami francouzského filozofa Ernesta Renana o nadřazenosti árijské rasy nad semitskou.
Později se termín objevoval v německé nacionalistické literatuře a byl namířen výhradně proti lidem židovského původu či vyznání, ačkoliv zdánlivě odkazuje na Semity obecně. Termín Semité (odvozen od biblického Šéma) je označení pro národy hovořící semitským jazykem, tedy například hebrejsky či arabsky. Vzhledem k historickému vývoji pojmu antisemitismus, který se od počátku vztahoval výlučně k Židům, tak mohou být paradoxně za antisemity označeni i Arabové, byť jsou sami Semité.