Článek
Letos se do neznámějšího prázdninového komplexu, který je rozlohou větší než Monako, sjelo více než 3000 dětí a mladých. Někteří účastníci si pobyt platili, zbytek ho dostal zdarma jako odměnu za své úspěchy nebo úspěšnou účast v různých soutěžích. Artěk se letos po dlouhé době dostal na přední stránky médií kvůli tomu, že byl zařazen na sankční seznam.
Jako první přinesla reportáž o dětech ze Západu, které tráví prázdniny v Artěku, finská veřejnoprávní televize. Ovšem ruští organizátoři se akcí také netajili. Na ruské sociální síti VKontaktě je téměř 5000 fotografií. Televizní stanice RT (dříve známá jako Russia Today) vysílala reportáže o letošním táboře a zaměřila se na mladé lidi z Německa. Fotografie zveřejnil také ruský dům v Paříži, píše web t-online.
Na jedné jsou zachyceny mladí lidé a u nich německá, finská a francouzská vlajka. Fotografie byla pořízena na akci s Romanem Romanovem, vedoucím programu Putinovy strany Jednotné Rusko. „Jsem si jistý, že všechny děti, které navštívily centrum Artěk, zůstanou navždy přáteli Ruska,“ řekl Romanov.
Na dalším snímku je skupinka zachycena s velkou německou vlajkou v muzeu spisovatele Juliana Semjonova, hosty provázela jeho dcera. Součástí programu bylo také setkání a rozhovor s kosmonautem Vladimirem Titovem, který ve vesmíru strávil více než rok.
Mladí se účastnili kulatého stolu v Livadijském paláci, který sloužil jako letní rezidence posledního ruského cara Mikuláše II. a jeho rodiny. V únoru 1945 se v paláci konala Jaltská konference. Mladé na setkání přivítal ministr zahraničí Sergej Lavrov. Před dětmi byly vlajky jejich domovských zemí a organizátoři akci nazvali Artěk – hlavní město dětské diplomacie a přijali účastníky do Klubu přátel Ruska. Ve svých domovských zemích mají propagovat „tradiční hodnoty ruského státu“.
Během pobytu se děti také setkaly s ruskými vojáky, kteří bojovali na Ukrajině. „Dětem se musí ukázat příklady vlastenectví a musí se seznámit s těmi, kteří mluví o tom, co je to láska k vlasti,“ uvedla nadace veteránů. Do jejich řad patřil voják, který se s Wagnerovými jednotkami podílel na dobytí ukrajinského Bachmutu.
„Všichni, kteří navštívili Krym, byli s cestou spokojeni. Děti pocházely z rodin, kterým západní propaganda nevymyla mozky,“ prohlásil majitel cestovní kanceláře Rus-Krim-Tour.
Ruská federace provedla anexi Krymu v únoru a březnu 2014.