Článek
Evropská unie prodloužila ekonomické sankce vůči Rusku o dalších šest měsíců. ČTK to potvrdily diplomatické zdroje. Konečnému rozhodnutí nakonec ustoupilo i Maďarsko, které původně požadovalo záruky kvůli energetické budoucnosti země.
Maďarsko je jediným členem Evropské unie, jehož lídr, premiér Viktor Orbán, udržuje od ruské invaze na Ukrajinu z února 2022 přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pro Budapešť je prioritou zajistit dodávky plynu, který potřebuje, bez ohledu na politické nebo ideologické tlaky.
Budapešť požadovala záruky buď z Ukrajiny, nebo z Evropské unie. Evropská komise se ještě před jednáním snažila vyjít Budapešti vstříc a přišla s prohlášením, ve kterém zaznělo, že bude pokračovat v jednáních s Ukrajinou o dodávkách plynu do Evropy a zahrne do rozhovorů právě i Maďarsko a Slovensko.
Tusk: Když Orbán zablokuje sankce, bude jasné, že je v Putinově týmu. Se všemi důsledky
Budapešť měla k prodloužení sankcí do poslední chvíle výhrady kvůli ukončení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu do Evropských zemí. Podle Kyjeva totiž Moskva z prodeje energetických surovin částečně financuje svoji agresi proti Ukrajině. Orbán se už dříve nechal slyšet, že pokud chce Ukrajina pomoci v sankcích proti Rusku, neměla by bránit v tranzitu plynu do Maďarska.
Hlasitým kritikem zastavení tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území je i slovenský premiér Robert Fico, který to označil za sabotáž, a Kyjevu pohrozil zastavením dodávek elektřiny.
Hospodářské sankce vůči Rusku, tedy nejrůznější omezení dovozu a vývozu, se musejí prodlužovat každých šest měsíců. Bez dohody by nynější sankce vypršely 31. ledna, což by znamenalo, že by přestaly platit veškeré sektorové sankce v dosud schválených 15 sankčních balíčcích. Zároveň by to znamenalo uvolnění zmrazených ruských aktiv držených v Belgii.