Článek
Al-Fayed za svého života podobná obvinění popíral a kauza se spustila, až když BBC v září odvysílala dokument o systematickém pohlavním zneužívání zaměstnankyň obchodního domu Harrods, píše agentura Reuters. Počet údajných obětí od té doby narůstá a rozšiřuje se i prostředí, ve kterém měl miliardář své oběti vyhledávat. „Šíře zneužívání spáchaného Al-Fayedem a umožněného lidmi v jeho okolí se bohužel stále rozrůstá,“ řekl ve čtvrtek Armstrong.
Podle dalšího z právníků, Bruce Drummonda, se právnímu týmu ozvaly ženy nejen z Velké Británie, ale například také z USA, Austrálie, Malajsie, Španělska nebo JAR. „Toto je podle našeho názoru zneužívání na průmyslové úrovni,“ řekl Drummond. Incidenty se měly odehrát kromě obchodního domu Harrods také v budovách náležících fotbalovému klubu Fulham FC, v Al-Fayedem vlastněném pařížském hotelu Ritz nebo v jeho sídle v Surrey.
Mezi Al-Fayedovými oběťmi by podle právníků měla být i dcera bývalého amerického velvyslance v Británii nebo dcera známého fotbalisty. Na otázku, proč se tolik žen se svými příběhy o sexuálním napadení ze strany miliardáře ozvalo až nyní, ačkoliv o podobných obviněních britská média informovala už v letech 1995, 1997 a 2017, právníci odpověděli, že až po jeho smrti si jeho oběti připadají skutečně v bezpečí.
Obchodní dům Harrods se Al-Fayedovým obětem omluvil a spustil proces, v jehož rámci si jeho současní nebo bývalí zaměstnanci mohou zažádat o kompenzaci. Armstrong s Drummondem však tento proces kritizovali, protože mnoho obětí se bojí kontaktovat Harrods. Také list The Financial Times minulý týden informoval, že řada obětí z procesu sama vystoupila z obav kvůli střetu zájmů. Mnoho předních zaměstnanců z doby, kdy tam měl Al-Fayed páchat své zločiny, totiž podle Drummonda v obchodním domě Harrods stále působí.