Článek
Od konce pandemie covidu-19 Sevillu o 700 tisících obyvatelích každoročně navštíví přibližně 3,5 milionu turistů. Těm se dle odhadů rady nabízí 10 tisíc licencovaných bytů a 5 tisíc nelegálních. Ty by dle rozhodnutí soudu nyní město mohlo odstřihnout od přívodu vody a dodávky obnovit, až když budou opět trvale obydlené, informuje deník The Guardian.
Městská rada též v nedávné době rozhodla, že bude trestat agentury, které nelegálně pronajímané byty spravují. Důvodem je to, že majitelé těchto bytů často žijí daleko v zahraničí a je obtížné je vystopovat.
Podobný problém s turisty jako Sevilla mají i další velká španělská města jako Madrid, Barcelona nebo Valencie. Ta čelí rostoucímu tlaku ze strany obyvatel kvůli zvyšování nájmů a zmenšování trhu s pronajímanými nemovitostmi, jež obyvatele nutí města opustit. Jejich představitelé ovšem uvádějí, že příklad Sevilly následovat neplánují.
Od letošního jara propukly napříč Španělskem mohutné demonstrace proti turismu hned v několika městech a turistických destinacích. Ty nakonec přiměly jednat i velké množství konzervativních městských rad, jež protesty označovaly za pouhou „turismofobii“.
Ve Valencii, kde vládne konzervativní Lidová strana a krajně pravicová Vox, bylo například uvalené moratorium na vydávání nových licencí k pronájmu a město údajně hodlá zakročit i proti nelegálně pronajímaným bytům. Stranou katalánských socialistů řízená Barcelona pak plánuje pronajímání turistům prakticky zcela zakázat tím, že žádnému z deseti tisíců zákonně nabízených bytů v roce 2028 neprodlouží licenci.