Článek
„Výsledky jsou jasné,“ řekl Pendarovski, kterému podle průběžných výsledků dalo hlas přibližně 29 procent voličů. Prezident následně pogratuloval „těm, kteří zvítězili“.
Prezidentova sociální demokracie (SDSM), která byla v posledních letech u vlády, se ziskem 12,5 procenta hlasů výrazně ztrácí na hlavní opoziční stranu VMRO-DPMNE i v parlamentních volbách. Po sečtení zhruba poloviny okrsků měla konzervativní strana kolem 37 procent preferencí. Podle serveru Balkan Insight jsou sociální demokraté až na čtvrtém místě. Před SDSM se dostaly i dvě strany albánské menšiny.
Vládní strana v posledních letech čelila odlivu voličské přízně v souvislosti s řadou korupčních kauz, kritikou za neschopnost pozvednout životní úroveň občanů, jakož i a za údajně přílišné ústupky Albáncům a sousedním zemím v otázkách makedonské identity.
Vítězství VMRO-DPMNE a Siljanovské-Davkovové může mít důsledky pro zahraničněpolitickou orientaci Severní Makedonie. Strana i prezidentská kandidátka totiž shodně odmítají proevropskými sociálními demokraty navrhované změny ústavy, kterými Bulharsko podmiňuje zahájení přístupových rozhovorů Severní Makedonie s Evropskou unií. Spor se týká začlenění zmínky o bulharské menšině do severomakedonské ústavy. Siljanovská-Davkovová se sice vyslovila pro členství své země v EU, avšak pouze pokud to nepoškodí „makedonské státní a národní zájmy“.
Otazník visí také nad pokračováním kompromisní dohody s Řeckem o název státu, v jejímž důsledku se země v roce 2019 přejmenovala na Severní Makedonii. Atény pak díky tomu umožnily vstup země do NATO.