Článek
Mluvčí doněckého „ministerstva obrany" Eduard Basurin v úterý oznámil, že povstalecká protivzdušná obrana sestřelila u Debalceva ukrajinský průzkumný letoun. O osudu posádky se nezmínil. Kyjev zprávu o sestřelu popřel.
Poté povstalci oznámili, že sestřelili bitevní Suchoj Su-25 u obce Irmino ležící západně od Luhansku. Pilot se podle nich katapultoval.Pak uvedli, že šlo o bezpilotní letoun.I tuto zprávu Kyjev popřel s tím, že žádný letoun do bojů nevyslalo.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Vzbouřenci už v pondělí oznámili zničení ukrajinského bitevníku a vrtulníku, Kyjev ale jejich informaci popřel. Není proto jasné, kolik letadel mělo být sestřeleno a zda se tak opravdu stalo.
Podle Tymčuka jsou márnice a nemocnice v povstaleckém území přeplněny, lékaři tam mají nedostatek léků a zdravotnického materiálu. Kritická situace je podle něj v Doněcku a ve městech Krasnyj Luč, Antracyt a Snižne.
Obětí rapidně přibývá
Ukrajinská armáda přiznala další ztráty. V uplynulých 24 hodinách přišla o pět vojáků. Dalších 27 bylo zraněno.Zemřelo také 16 civilistů v Doněcku, Debalcevu a ve vesnicích držených vládními silami u Luhansku
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v úterý v Kyjevě oznámil, že za poslední tři týdny si boje na východě Ukrajiny vyžádaly smrt 224 a zranění 545 civilistů. Celkem podle údajů OSN od loňského dubna v bojích na Ukrajině zahynulo 5358 lidí.
Padl čečenský velitel
V tvrdých bojích o územní výběžek u Debalceva, který drží vládní síly, padl i čečenský velitel Isa Munajev, označovaný ukrajinskými médii za „osobního nepřítele" ruského prezidenta Vladimira Putina. Potvrdil to ukrajinský poslanec a současně velitel dobrovolnického praporu Donbas Semen Semenčenko.
Munajev podle něj obětoval vlastní život, aby separatistům a Rusům znemožnil uzavřít obklíčení ukrajinských jednotek, bránících se ve městě Debalcevo.
„Střílely raketomety, tanky vedly přímou palbu, pálily minomety, útoky na opěrné body byly nepřetržité," vylíčil Semenčenko situaci, ve které Munajev s jednotkou pojmenovanou na počest čečenského vůdce zabitého Rusy „prapor Džochara Dudajeva" dorazil jako posila obklíčeným ukrajinským jednotkám.
V praporu prý bojovali i Rusové a Gruzíni.
Novým velitelem praporu se stal Adam Osmajev, kterého ruská justice viní z podílu na přípravě atentátu na prezidenta Vladimira Putina v roce 2012. Uvedl to ukrajinský server Cenzor.
Munajev hrál klíčovou roli při obraně čečenské metropole Groznyj před ruskými jednotkami na přelomu let 1999 a 2000. Po dobytí Grozného organizoval záškodnické útoky na ruské jednotky, než se stáhl do hor, odkud dál bojoval. Těšil se pověsti odvážného bojovníka s výbornými taktickými schopnostmi.
V roce 2007 se však Munajev distancoval od čečenského vůdce Doku Umarova, který přestal usilovat o nezávislost Čečenska a vyhlásil boj za zřízení islámského státu na Kavkaze. Potom Munajev z Čečenska odjel, ale až do konce roku 2008 dělal čečenského generálního prokurátora.