Článek
Podle serveru DutchNews jsou někteří ze sedmi obviněných členy skupiny známé jako Družstvo poslední vůle, která věří, že každý člověk má právo ukončit svůj život v době, kterou si sám zvolí.
Skupina dlouhodobě vede kampaň za legalizaci pilulky pro ukončení života.
Obžaloba obvinila sedm zadržených z členství ve zločinecké organizaci kvůli způsobu, jakým se podíleli na distribuci koktejlu různých drog, které tvoří prášek popsaný v obžalobě jako „látka X“.
Mladá a fyzicky zdravá Nizozemka jde na eutanazii. Kvůli depresím
Podle obžaloby mělo všech sedm v rámci organizace, která pořádala setkání v domovech seniorů a poskytovala jim informace o „právu na smrt“, přesně stanovenou roli.
Prokuratura tvrdí, že obžalovaní šli dál než k pouhému poskytování informací, což samo o sobě není nezákonné, a některým zájemcům prý dodávali nejmenovanou směs, která se používá v chemickém průmyslu a po jejímž požití může trvat až 40 hodin, než dotyčný, který ji pozře, zemře.
„Prodej tohoto prášku není sám o sobě trestným činem, pokud jeho účelem není pomoci někomu vzít si život,“ podotkl server.
Podle nizozemských zákonů je pomoc někomu zemřít nezákonná, pokud se tak neděje v souladu s platnými právními předpisy o eutanazii, které vyžadují přísné lékařské znalosti a lékařskou pomoc.
Rodiny obětí viní vládu
Loni v červenci skončil Alex S., další člen Družstva poslední vůle, za mřížemi na 3,5 roku za distribuci prášku, který byl použit při nejméně deseti sebevraždách.
Mezitím skupina lidí, jejichž příbuzní přišli o život po užití tohoto sebevražedného prášku, vyzvala úřady, aby látku X zakázaly, a zvažuje také právní kroky proti vládě, pokud nezajistí její zákaz.
Na problém upozornila také nadace Ximena's Vlinder, která působí v oblasti prevence sebevražd od roku 2013 a sdružuje kolem 30 tisíc členů. Většina z nich se k nadaci připojila poté, co Družstvo poslední vůle zveřejnilo možnosti užívání látky X.
Randy Knol, předseda nadace, uvedl, že za smrt lidí, které zabila látka X, je částečně odpovědný stát, protože vláda nezakročila mnohem dříve a nezakázala její užívání v potravinářském průmyslu.
„Až do roku 2017 nebyla tato látka známá jako sebevražedná látka, ale poté, co ji začalo propagovat Družstvo poslední vůle, se z ní stal celosvětový problém,“ upozornil Knol.
Rozhodla se i mladá žena
V Nizozemsku a Belgii je legální, aby lékař na žádost usmrtil tělesně zdravého člověka, jelikož má deprese či demenci, přestože člověk s demencí má sníženou schopnost uvažování, a v Nizozemsku, kde je eutanazie legální od roku 2002, též těžce handicapovaného kojence.
🚨 SHOCKING !!!
— 𝗡 𝗢 𝗜 𝗦 𝗘 ⚡ A L E R T S (@NoiseAlerts) April 3, 2024
Zoraya ter Beek, who is physically healthy but suffers from depression, autism, and borderline personality disorder, will be allowed to legally end her life due to the #Euthanasia policies in the Netherlands.
Ter Beek is scheduled to end her life in May. pic.twitter.com/gEpzp9LF4t
Minulý týden nejen v Nizozemsku na sebe strhl pozornost případ, kdy Zoraya ter Beeková, fyzicky zdravá osmadvacetiletá žena podstoupí na začátku května eutanazii. Mladá a pohledná žena totiž trpí těžkými depresemi a hraniční poruchou osobnosti, lékaři jí oznámili, že nemá žádnou naději na zlepšení svého stavu.