Článek
Loňské zářijové volby v alpské zemi vyhrála Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Herberta Kickla se ziskem 28,8 procenta hlasů. Prezident Van der Bellen ale pověřil sestavením vlády šéfa lidovců Karla Nehammera navzdory tomu, že tradičně kabinet vytváří vítěz voleb. Van der Bellen svůj krok zdůvodnil tím, že Svobodní nenašli žádného koaličního partnera ochotného nechat lídra FPÖ Herberta Kickla usednout do kancléřského křesla.
Možná se do tohoto neobvyklého postupu promítla nejen Van der Bellenova nechuť vůči FPÖ, ale především komplikovaný vztah s Kicklem. Prezident v roce 2019 odvolal Kickla z funkce ministra vnitra v důsledku aféry Ibiza. A Kickl mu nezůstává nic dlužen. Prezident je podle něj „politickým chameleonem, který už měl všechny barvy kromě modré (barva Svobodných)“. „Už jsme věděli, že je trochu senilní,“ řekl kdysi Kickl. A o Van der Bellenovi mluví jako o „mumii v Hofburku“.
Nehammer se pokoušel sestavit kabinet na půdorysu lidovců (ÖVP), sociálních demokratů (SPÖ) a liberálů ze strany NEOS. Tříměsíční jednání ale na začátku ledna krachla. Šéfka NEOS Beate Meinlová-Reisingerová se z jednání stáhla a svůj krok zdůvodnila nedostatečnou ochotou partnerů k potřebným reformám. Vzápětí z postu předsedy lidovců Nehammer odstoupil, stranu vede její generální tajemník Christian Stocker.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen (vlevo) a šéf Svobodných Herbert Kickl
Odchodem Nehammera, zarytého odpůrce FPÖ, se otevřela cesta k utvoření koalice, kterou by tvořila Svobodná strana Rakouska a lidovci. „Hlasy uvnitř lidové strany, které dříve koalici se svobodnými vylučovaly, utichly,“ sdělil prezidentovi odstupující předseda ÖVP a kancléř Karl Nehammer. Také Stocker, který dříve předsedu strany FPÖ Herberta Kickla pravidelně kritizoval, hovoří „o nové situaci“.
Obratu v jednání se není co divit, příliš možností už není. A další volby by zřejmě zásadní změnu nepřinesly, spíš naopak. Pokud by se konaly nové volby, vyhrála by je podle průzkumů FPÖ se ziskem 35 procent.
Účast ve vládě není pro Svobodnou stranu Rakouska žádnou novinkou. S lidovci byli ve vládě už dvakrát, a to v letech 2000 až 2007 a 2017 až 2019. FPÖ byla ve vládě i s rakouskými sociálními demokraty (SPÖ), a to od roku 1983 až do voleb v roce 1987 pod vedením kancléřů Freda Sinowatze a Franze Vranického (oba SPÖ) a vicekancléře Norberta Stegera (FPÖ).