Článek
„Odsuzujeme obvinění novinářů za to, že vykonávali svou práci v souvislosti s objasňováním vraždy našeho kolegy Jána Kuciaka. Obvinění považujeme za další snahu zastrašit novináře, kteří dlouhá léta odhalují přešlapy lidí ve vysokých funkcích,“ uvedli vydavatelé a šéfredaktoři ve svém prohlášení.
Využití trestního práva proti novinářům za výkon jejich povolání je v členské zemi Evropské unie nepřijatelné. Na zastrašení nepohodlných novinářů ho využívají především diktátorské režimy.
Současný vývoj podle nich připomíná situaci před několika lety, kdy jisté skupiny vytvořily ve společnosti atmosféru nesnášenlivosti vůči novinářům, a ta mezi jinými přispěla k vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.
„Nesmíme dovolit, aby se něco podobného opakovalo. Využití trestního práva proti novinářům za výkon jejich povolání je v členské zemi Evropské unie nepřijatelné. Na zastrašení nepohodlných novinářů ho využívají především diktátorské režimy například v Bělorusku,“ konstatovali.
NSS: Osvobození Kočnera z Kuciakovy vraždy bylo předčasné
Vydavatelé a šéfredaktoři zdůraznili, že stojí za kolegy, nenechají se zastrašit a budou pokračovat ve své práci. „Vyzýváme kompetentní instituce, aby obvinění, které považujeme za účelové, zrušily. Vyzýváme rovněž vládu, aby naplnila své sliby o legislativních úpravách na ochranu novinářů,“ dodali.
Obvinění vůči dvěma novinářům vznesl vyšetřovatel okresního policejního ředitelství Bratislava III. František Spusta. Novináři jsou obvinění za článek z konce října 2018 s názvem „Peter Tóth policii přiznal, že pro Kočnera před vraždou sledoval Kuciaka a další novináře“.
Považuji za nepřijatelné, aby byli v demokratické zemi novináři stíháni za pravdivý článek, který jsme napsali ve veřejném zájmu.
Osm měsíců po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v něm psali o tom, jak bývalý člen tajné služby Peter Tóth za peníze sledoval novináře pro Mariana Kočnera.
Vycházeli z toho, že Tóth se asi tři týdny před zveřejněním textu přiznal na policii a začal s ní spolupracovat. Popsal, jak mu Kočner rok a půl platil za získávání informací o Kuciakovi, ale i dalších novinářích včetně samotné Tódové.
Kočnera obvinili z přípravy vražd tří prokurátorů
Novináři tím odhalili identitu Tótha jako utajeného svědka a mohlo podle vyšetřovatele dojít k ohrožení jeho bezpečnosti. Zveřejněním této informace novináři podle vyšetřovatelů spáchali přečin ohrožení důvěrné skutečnosti a vyhrazené skutečnosti, a to formou spolupachatelství.
„Považuji za nepřijatelné, aby byli v demokratické zemi novináři stíháni za pravdivý článek, který jsme napsali ve veřejném zájmu,“ reagovala na obvinění Tódová. „Obvinění přišlo po třech letech těsně před tím, než byl tento ´přečin´ promlčený, a po několika mých kritických textech o prokuratuře,“ dodala novinářka.