Článek
„Kandidaturu schválí vláda a oficiální dopis s nominací odešle do newyorského sídla OSN,“ tvrdí Pravda.
S odvoláním se na nejmenovaný zdroj z prostředí nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Pravda tvrdí, že s nominací Lajčáka čekal kabinet na schválení svého programového prohlášení parlamentem. To se stalo minulé úterý.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Možnou kandidaturu Lajčáka naznačoval slovenský premiér Robert Fico už na předvolebních mítincích své strany. Lajčák stál v čele slovenské diplomacie i v předešlé jednobarevné vládě strany Směr a svůj post obhájil i v současném koaličním kabinetu.
Deset kandidátů
Současnému generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi mandát vyprší letos v prosinci. O post šéfa OSN se spolu s Lajčákem bude ucházet deset kandidátů.
Až sedm z nich je z východní Evropy. Není vyloučeno, že o tento post zabojuje také bývalý slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš, který je v současnosti šéfem mise OSN v Iráku.
Pravda upozornila, že v poslední době se ozývají hlasy, že v čele OSN by měla být žena.
Ve hře jsou Irina Bokovová, Bulharka, která řídí UNESCO, Natalia Ghermanová z Moldavska, která vedla tamní resort diplomacie, Vesna Pusičová, která zastávala stejný post v Chorvatsku a nyní působí jako místopředsedkyně parlamentu a bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková.
Související téma:
Posledně jmenovaná má údajně největší šance uspět.