Článek
Szijjártó v souvislosti s dodávkami energií na sociální síti poznamenal, že Evropa přežila zásobování energiemi jen díky mírné zimě. Podle šéfa maďarské diplomacie však problémem bude příští zima, protože prudce roste poptávka po energiích v souvislosti s restartem čínské ekonomiky a tempo rozvoje evropské energetické infrastruktury je velmi pomalé.
„Energetická bezpečnost Maďarska vyžaduje nepřetržité dodávky plynu, ropy a jaderného paliva. To vyžaduje nepřetržitou maďarsko-ruskou spolupráci v oblasti energetiky. To není otázka politického vkusu, ale fyziky,“ uvedl Szijjártó na sociální síti.
Maďarský ministr zahraničí konstatoval, že Maďarsko nepodpoří žádný návrh Bruselu, který by zkomplikoval, případně znemožnil maďarsko-ruskou spolupráci v oblasti jaderné energetiky. „Už i v Bruselu museli uznat, že neexistuje energetická bezpečnost bez jaderné energie,“ uvedl na sociální síti Szijjártó.
Šéf maďarské diplomacie zdůraznil, že zájmem Maďarska je co nejrychlejší dostavba dalších dvou bloků jaderné elektrárny Paks. Původní termín dokončení dostavby v roce 2023 se v procesu přijímání zákona o ruském úvěru a schvalování projektu v Evropské unii oddálil na léta 2026 až 2027. Projekt v hodnotě 12 miliard eur (284 miliard korun) mají podle původních plánů z 80 procent financovat ruské státní banky.
Po jednání v Moskvě Szijjártó řekl, že v případě potřeby Gazprom dodá Maďarsku plyn i nad rámec uzavřené smlouvy o dodávkách. Doplnil zároveň, že dodávky ruské ropy jsou pravidelné a bezproblémové.