Hlavní obsah

„Ničeho jste na Ukrajině nedosáhli.“ Scholz zvedl telefon a zavolal Putinovi

Aktualizováno

Po zhruba dvou letech spolu v pátek telefonicky hovořili německý kancléř Olaf Scholz a ruský prezident Vladimir Putin. Scholz ruského prezidenta vyzval ke stažení vojáků z Ukrajiny a k jednáním s Kyjevem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky podle agentury Reuters telefonát nepřivítal, naopak Scholze před takovým počínáním varoval. Kreml v prohlášení uvedl, že rozhovor se konal z německé iniciativy.

Foto: Profimedia.cz

Německého kancléře Olafa Scholze dělil během jednání od ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě obří stůl (15. února 2022, do začátku ruské invaze na Ukrajinu zbývalo devět dní).

Článek

Berlín rozhovor spolkového kancléře se šéfem Kremlu potvrdil.

„Kancléř odsoudil ruskou útočnou válku proti Ukrajině a vyzval prezidenta Putina, aby ji ukončil a jednotky stáhl,“ uvedl podle webu listu Süddeutsche Zeitung mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit.

Putina Scholz dále žádal, aby přikročil k jednáním s Ukrajinou o spravedlivém a trvalém míru. Ruskému prezidentovi rovněž řekl, že Německo bude Ukrajinu v obraně před invazí podporovat, dokud to bude potřebné.

Foto: Profimedia.cz

Vzdálenost několika metrů dělila německého kancléře Olafa Scholze a ruského prezidenta Vladimira Putina i na tiskové konferenci v Kremlu (15. února 2022).

Hebestreit uvedl, že před rozhovorem s Putinem telefonoval Scholz ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Dohodl se s ním zároveň na dalším telefonátu poté, co s Putinem domluví.

Rusové masivně zaútočili na Oděsu. Zasáhli školu i teplovod

Válka na Ukrajině

Zelenskyj nebyl podle agentury Reuters telefonátem mezi Scholzem a Putinem nijak nadšen. Kancléři řekl, že to jen Putinovi pomůže dostat se z izolace, a tak v konečném důsledku pokračovat ve válce.

Podle dobře informovaných zdrojů z německé vlády Scholz při jednání s Putinem odsoudil především ruské vzdušné údery na civilní infrastrukturu. Zdůraznil také, že vyslání severokorejských vojáků do Ruska na bojové mise proti Ukrajině je vážnou eskalací a rozšířením konfliktu.

Neochvějná podpora Ukrajiny

Putinovi také řekl, že Moskva na Ukrajině nedosáhla žádného ze svých válečných cílů. Pokud jde o německou podporu Ukrajiny, označil ji kancléř za dlouhodobou a neochvějnou, takže Rusko nemůže počítat s tím, že by čas byl na jeho straně.

Šéf Kremlu s kancléřem se nicméně domluvili, že spolu zůstanou v kontaktu. Berlín mezitím o podrobnostech telefonátu informoval spojence a také představitele Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Foto: Kappeler Michael, ČTK

Německý kancléř Olaf Scholz (vpravo) přijímá ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve spolkovém kancléřství v Berlíně, únor 2024.

Kreml vyčítal agresivní politiku NATO

Kreml podle agentury TASS uvedl, že telefonát se konal z německé inciativy a Putin během hovoru se Scholzem trval na ruských územních nárocích vůči Ukrajině.

„Proběhla podrobná a upřímná výměna názorů na situaci na Ukrajině. Vladimir Putin připomněl, že současná krize je přímým důsledkem mnohaleté agresivní politiky NATO zaměřené na vytvoření protiruského odrazového můstku na ukrajinském území a ignorování zájmů naší země v oblasti bezpečnosti a pošlapávání práv rusky mluvících obyvatel,“ uvedl úřad ruského prezidenta v souladu s dlouhodobou rétorikou Kremlu ohledně ruské agrese na Ukrajině.

Scholz v posledních týdnech opakovaně uváděl, že je „otevřen rozhovoru s Putinem o ukončení války na Ukrajině“, kterou šéf Kremlu rozpoutal v únoru 2022 vpádem na ukrajinské území. Na konci října mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Moskva vítá Scholzovu připravenost k jednání s ruským prezidentem, a uvedl, že dialogu je otevřen také Putin.

Dodejte Ukrajině taurusy, do války nás to nezatáhne, přesvědčoval Scholze šéf německé opozice

Zahraniční

Podle webu magazínu Der Spiegel se Scholz s Putinem naposledy telefonicky spojili na začátku prosince 2022. Spolkového kancléře opozice tehdy za hovory se šéfem Kremlu tvrdě kritizovala, Scholz se ale hájil tím, že je „naprosto nezbytné s Putinem mluvit“.

Nejnovější rozhovor přichází podle webu magazínu Der Spiegel v kritické době pro Ukrajinu. Země se připravuje na třetí válečnou zimu od začátku ruské invaze. Stejně jako v předchozích zimách se Rusko pravděpodobně zaměří zejména na již tak vážně poškozenou energetickou infrastrukturu.

Před pádem vlády jednal kancléř Scholz s opozicí o dalších třech miliardách eur (bezmála 76 miliard korun) na vojenskou podporu pro Ukrajinu.

Favorit německých voleb: Putin dostane ultimátum, jinak dodáme Ukrajině rakety dlouhého doletu

Evropa

Výběr článků

Načítám