Článek
„Olafův hovor se rovná otevření Pandořiny skříňky,“ řekl ukrajinský prezident s tím, že teď mohou přijít nové telefonáty.
„To je přesně to, co Putin dlouho chtěl: je pro něj nesmírně důležité oslabit izolaci a vést dlouhá jednání, která ničím neskončí,“ prohlásil Zelenskyj podle agentury Reuters.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že ruský prezident pokusy o appeasement vnímá jako výraz slabosti. „Potřeba nejsou telefonické rozhovory, ale silné akce,“ sdělilo.
„Ničeho jste na Ukrajině nedosáhli.“ Scholz zvedl telefon a zavolal Putinovi
Mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit prohlásil, že Scholz v pátečním hodinovém telefonickém rozhovoru, prvním mezi oběma politiky po dvou letech, požadoval stažení ruských jednotek z Ukrajiny.
Šéfovi Kremlu spolkový kancléř prý také řekl, že Moskva na Ukrajině nedosáhla žádného ze svých válečných cílů. Pokud jde o německou podporu Ukrajiny, označil ji kancléř za dlouhodobou a neochvějnou, takže Rusko nemůže počítat s tím, že by čas byl na jeho straně.
Plán: Přesvědčit vojáky KLDR k hromadné dezerci. Severokorejští přeběhlíci pomáhají Ukrajině
Svou verzi o tom, co zaznělo v hovoru, prezentoval v pátek také Kreml. Sdělil přitom, že Putin během rozhovoru Scholzovi řekl, že jakákoli dohoda o ukončení války musí brát v úvahu ruské bezpečnostní zájmy a odrážet „nové územní skutečnosti“. Zopakoval dále, že Kyjev musí upustit od svých ambicí vstoupit do NATO a také stáhnout své síly ze čtyř ukrajinských oblastí, které Rusko částečně okupuje.
Nejnovější rozhovor Scholze s Putinem přichází v kritické době pro Ukrajinu. Země se připravuje na třetí válečnou zimu od začátku ruské invaze. Stejně jako v těch předchozích zimách se Rusko pravděpodobně zaměří zejména na již tak vážně poškozenou energetickou infrastrukturu.
Před pádem německé vlády jednal kancléř Scholz s opozicí o dalších třech miliardách eur (bezmála 76 miliard korun) na vojenskou podporu pro Ukrajinu.