Článek
Sarkozy je viněn z toho, že ho v roce 2007 během předvolební kampaně nezákonně finančně podpořil režim tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a že výměnou za politické protislužby přijímal úplatky od bohatých podnikatelů. Začátkem listopadu 2020 jeden z hlavních svědků prokuratury, francouzsko-libanonský podnikatel Ziad Takieddine, náhle změnil svou výpověď a prohlásil, že exprezident nikdy žádné financování z Libye nezískal.
Šestapadesátiletou zpěvačku a herečku začaly letos úřady vyšetřovat kvůli možnému ovlivňování jeho výpovědi. Francouzská justice se domnívá, že Takieddineovi byly z okolí Sarkozyho nabídnuty peníze za změnu výpovědi. Bruniová podle vyšetřovatelů lidi podílející se na této akci navzájem zkontaktovala.
Bývalá první dáma byla v úterý obviněna z pokusu ovlivnit svědka a z účasti na zločinném spolčení s cílem provést organizovaný podvod. Bruniová-Sarkozyová má zákaz stýkat se s kýmkoli z protagonistů této kauzy vyjma svého manžela.
Sarkozy je vinen. Rok bude chodit s náramkem, další dva zůstane v podmínce
Někdejší konzervativní politik Sarkozy byl francouzským prezidentem v letech 2007 až 2012. Už několik let ho dohánějí různé soudní kauzy. V březnu 2021 se stal první hlavou státu v novodobé francouzské historii odsouzenou nepodmíněně do vězení.
Sarkozy se odvolal, odvolací soud začal v prosinci 2022 a loni v květnu potvrdil rozsudek: tříletý trest, z něhož je jeden rok nepodmíněný. Ten si měla bývalá hlava státu odpykat pod dohledem elektronického náramku. Exprezident se letos v únoru ještě odvolal ke kasačnímu soudu.