Článek
„Chtěl bych říci těmto francouzským dětem, že nikdo z nich nebude souzen pro barvu pleti ani adresu bydliště,“ prohlásil Sarkozy. Prezident pomoc podmínil aktivní spoluprací těch, kteří se skutečně chtějí ze své nelehké situace dostat.
Ruku v ruce s pomocí by mělo dojít i ke zlepšení bezpečnosti na předměstích. Sarkozyho plán předpokládá posílení policejních jednotek o 4 000 mužů a nesmlouvavý boj proti kriminálním živlům.
Plán "Naděje na předměstí" |
---|
Do programu by se mohlo zapojit až 100 000 mladých lidí. Plán by jim měl umožnit zejména doplnit si dodatečně vzdělání a získat lepší uplatnění na pracovním trhu. |
Nejlepší žáci předměstských škol by také podle Sarkozyho měli mít možnost přejít na prestižní internátní školy, aby nebyli nuceni navštěvovat pouze na vzdělávací instituce v místě bydliště. |
Na zlepšení infrastruktury je v projektu vyčleněno půl miliardy eur. Celková suma, na kterou by celý plán přišel nebyla vyčíslena. |
Imigranty má přijímat parlament
Prezident taktéž navrhl, aby Francie každoročně stanovovala přistěhovalecké kvóty. O počtu přistěhovalců, které daný rok Francie přijme, by tak rozhodoval parlament.
Sarkozyho projekt pro předměstí
Vznikl zejména jako reakce na nepokoje, které na francouzských předměstích vypukly v listopadu 2005. Nepokoje trvaly několik dní a způsobily statisícové škody. Nicolas Sarkozy, tehdejší ministr vnitra, byl kritizován za tvrdý policejní postup proti rebelujícím.
Nepokoje se krátce rozhořely i o dva roky později po smrti dvou mladíků, kteří se na kradeném motocyklu srazili s policejním vozem.