Hlavní obsah

Santorini se otřásá. Záchranáři mají pohotovost, zavírají se školy, vypouštějí se bazény

5:03
5:03

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Zemětřesný roj čítající přes dvě stovky otřesů za uplynulých 72 hodin přiměl úřady na Santorini a okolních ostrovech uzavřít školy a uvést záchranáře do stavu pohotovosti. Obyvatelům a hoteliérům také doporučili vypustit bazény, aby voda v případě silných otřesů nenásobila způsobené škody.

Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Lidé čekají na příjezd pravidelného trajektu, který spojuje Santorini s athénským přístavem Pireus poté, co prudký nárůst seismické aktivity vyvolal obavy z potenciálně silného zemětřesení na ostrově v jižním Řecku, 3. února 2025.

Článek

Seizmologové na Santorini a blízkých ostrovech Amorgos, Anafi a Ios za uplynulých 72 hodin zaznamenali přes 200 otřesů. Podle agentury AP prudký nárůst seizmické aktivity vyvolal obavy ze silného zemětřesení.

„Chci naše ostrovany v první řadě požádat, aby zůstali v klidu a poslouchali pokyny civilní ochrany,“ vyzval obyvatele Santorini a dalších ostrovů řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

„Zatím mají všechna opatření preventivní ráz. Vzýváme občany, aby dodržovali bezpečnostní doporučení, aby se minimalizovalo riziko,“ prohlásil řecký ministr civilní ochrany Vasilis Kikilias po mimořádném zasedání vlády, které se odehrálo v neděli pozdě večer v Aténách.

Ke zmíněným opatřením patří doporučení obyvatelům a návštěvníkům, aby se vyhýbali velkým shromážděním v uzavřených prostorách a oblastem, kde by mohlo docházet k sesuvům skal. Úřady kvůli nim zakázaly přístup do některých pobřežních oblastí v blízkosti útesů včetně starého přístavu ve Fiře, hlavním městě Santorini,

Turisté z výletních lodí zaplatí na Santorini a Mykonosu pětistovku za vstup

Evropa

Lidi na Santorini, ať už místní či návštěvníky, znepokojovala po celou neděli až do pondělního rána podle AP frekvence otřesů.

Zemětřesení každých deset nebo dvacet minut

„Nikdy jsem nic takového nezažil – zemětřesení každých deset nebo dvacet minut. Všichni jsou nervózní, i když to někteří skrývají, aby nevyvolali paniku, ale všichni mají obavy,“ prohlásil podle agentury místní obyvatel Michalis Gerontakis, který je ředitelem santorinské filharmonie.

Někteří obyvatelé a návštěvníci zamířili do přístavu a snažili se koupit lístky na trajekt nebo letenky, aby mohli ostrov opustit.

„Zemětřesení jsem tu už zažila, ale tohle je jiné,“ řekla Nadia Benomarová, marocká průvodkyně, která na ostrově žije 19 let. V pondělí si koupila lístek na trajekt na nedaleký ostrov Naxos. „Musím na pár dní pryč, dokud se situace neuklidní,“ řekla.

Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Hasiči kontrolují pomocí dronu stav skalisek na ostrově Santorini po sérii otřesů.

Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Pro posílené hasičské hlídky vznikají na ostrově Santorini malá stanová městečka.

Nejsilnější zemětřesení ostrov Santorini, který leží na jižním okraji Kyklad, zasáhlo v pondělí v 13.17 místního času (12.17 SEČ). Otřesy měly sílu 5,1 stupně a pocítili je kromě zbytku Řecka obyvatelé Turecka, Egypta a Libye.

V souvislosti se seizmologickou aktivitou se denně schází skupina složená z odborníků, úředníků a záchranářů. Hasiči do oblasti rovněž preventivně nasadili větší počet jednotek včetně záchranářů se speciálně vycvičenými psy.

Jde o tektonické otřesy, nikoli vulkanické

Prominentní řecký seizmolog Gerasimos Papadopoulos podle webu e-Kathimerini varoval, že současná sekvence zemětřesení by mohla naznačovat větší blížící se událost. „Všechny scénáře zůstávají otevřené, úroveň rizika se zvýšila,“ připustil Papadopoulos. „Jde ale o tektonické otřesy, nikoli vulkanické,“ poznamenal.

Ve Fiře místní úřady určily shromažďovací místa pro obyvatele v rámci přípravy na potenciální evakuaci. Starosta Nikos Zorzos ale podle e-Kathimerini zdůraznil preventivní povahu opatření. „Jsme povinni se připravit. Ale být na něco připraven, neznamená, že se to stane,“ řekl.

Foto: Nikos Christofakis, Reuters

Prach se zvedá z míst, kde otřesy na ostrově Santorini způsobily malé sesuvy kamení a štěrku

Katastrofická minulost

Santorini je zbytkem velkého sopečného ostrova Théra, jenž byl rozmetán mohutným výbuchem, po němž z něj zůstaly jen obvodové části. Výbuch Théry okolo roku 1600 před naším letopočtem vyvolal klimatické změny a obří vlny tsunami, jimž je připisován pád mínojské civilizace na Krétě. Je dáván také do souvislosti s některými z biblických deseti egyptských ran a někdy je tato katastrofa považována za zdroj pověsti o Atlantidě.

Vulkán nyní označovaný jako Santorini byl podle AP v roce 1990 zapsán na seznam 16 sopek po celém světě, které je třeba bedlivě monitorovat. Kromě historické erupce je to i kvůli jeho blízkosti k hustě obydleným oblastem. Na seznam patří například i italské Etna a Vesuv či Pico del Teide na španělském Tenerife.

Řecký ostrov Santorini na archivních záběrechVideo: Reuters

Řecký ostrovní ráj hlásí nárůst sopečné aktivity

Cestování

Výběr článků

Načítám