Článek
Rusko v prvních deseti dnech letošního roku prostřednictvím tankerů vyvezlo v průměru 2,5 milionu barelů ropných produktů denně, napsala agentura s odvoláním na údaje analytické společnosti Vortexa. Podotkla přitom, že je to o 12 procent více, než činil denní průměr za loňský prosinec, přičemž jde zároveň o nejvyšší hodnotu od loňského února.
Washington minulý pátek oznámil nové sankce zacílené na ruský ropný průmysl, když zavedl restrikce vůči vybraným tankerům. Většina ze 183 lodí na seznamu patří do tzv. stínové ruské flotily. To jsou stará plavidla registrovaná v Panamě, na Barbadosu a v Gabonu, k nimž se Rusko nehlásí, ale využívá je při obcházení sankcí. Seznam ale zahrnuje i 69 lodí patřících ruské státní firmě Sovcomflot.
Čína odmítá přijmout tankery s ruskou ropou. Kvůli americkým sankcím
Zatím se nicméně nezdá, že by americké sankce Moskvě přinesly velké komplikace, podotkla nyní agentura. I když tento týden čínské přístavy odmítaly kvůli americkým sankcím přijmout tankery s ruskou ropou, průměrný vývoz ropných produktů za sedm dní do 12. ledna se proti předchozímu týdnu změnil jen málo.
Vývoz ropy prostřednictvím tankerů je jednou z metrik, které trh používá k posouzení ropné produkce v Rusku, protože oficiální výstupní data zveřejňována nejsou, upozornil Bloomberg. Data podle agentury ukazují, že sankcionované tankery se na vývozu ruské ropy podílejí jen z malé části. V období od 1. do 10. ledna vyvezly jen zhruba čtyři procenta exportované ruské produkce v tomto období, přičemž za celý loňský rok jejich podíl činil jen zhruba šest procent.
Nedávný nárůst vývozu ruských ropných produktů táhl skokový nárůst dodávek motorové nafty a topného oleje. Příjmy Moskvy z vývozu pohonných hmot překonaly minulý měsíc pokles zisků ze surové ropy, zejména kvůli rostoucím cenám motorové nafty, informovala Mezinárodní energetická agentura.