Článek
„Právě teď je naším největším problémem, že se s ukrajinskou krizí do Evropy vrátila válka,“ řekl Stoltenberg, který předtím ocenil změny v Evropě: „Nyní jsme schopni budovat stabilní a mírovou Evropu, samozřejmě s velkou výjimkou Ukrajiny. Ale země jako Německo a Francie, které po staletí vedly krvavé války, žijí v míru a spolupracují.“ Vyzdvihl přitom význam EU a NATO: „Rozšiřování EU a NATO přispívá k mírovému rozvoji.“
Stoltenberg zopakoval, že NATO má značné množství důkazů o přítomnosti ruských vojáků na východě Ukrajiny: „Důkazy přicházejí jeden za druhým včetně těch od naší rozvědky. Mnoho fotografií bylo zveřejněno. Pokud lidé nevěří naší rozvědce, našim slovům, mohou číst v médiích, jak v ruských, tak zahraničních.“
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Zmínil i postoj Moskvy popírající angažmá na Ukrajině, ten ale podle něj nic nemění na realitě: „Rozvědky zemí NATO publikovaly fotografie, ale vždy, když to udělaly, Rusko prostě popřelo fakta. Zpochybňovalo autenticitu fotografií nebo míst, kde byly pořízené. Nám můžete nevěřit, ale rozhovory s rodinami a vojáky jsou veřejně přístupné.“
V této souvislosti zmínil výpovědi dvou příslušníků ruské rozvědky GRU zadržených na východě Ukrajiny: „Dva muži, kteří byli nedávno zadrženi na východě Ukrajiny, řekli, že jsou v činné službě v ruské armádě.“[celá zpráva]
Řešení ukrajinské krize je podle něj přitom prosté a vychází z minských dohod: „Stačí, když Rusko ukončí podporu separatistů. Ruští vojenští instruktoři je cvičí, vybavují je ruskými zbraněmi a vojenským materiálem, země posílá své vojáky na území pod jejich kontrolou.“
Vytáčky Moskvy
„Dnešní moskevský postoj mi připomíná situaci, kdy se země snažila popřít, že poslala vojska na Krym (k těm, co už byli v Sevastopolu – pozn. Novaja gazeta). Přepravila vojáky bez označení a tvrdila, že na Krymu nejsou ruská vojska. A když Krym anektovala, přiznala, že se to neobešlo bez přímé účasti ruských vojsk,“ řekl Stoltenberg a zdůraznil, že NATO neuznává anexi Krymu: „Nikdy jsme neuznali a nikdy neuznáme nelegální a nelegitimní anexi Krymu. Říkáme to pořád dokola.“
Generální tajemník NATO hájil i větší nasazení sil ve východních členských zemích NATO i naléhání na růst výdajů na obranu: „Nechceme nové závody ve zbrojení, proto pokračujeme ve spolupráci s Ruskem v oblasti kontroly zbraní. Problémem je, že Moskva jednostranně odstoupila od Dohody o konvenčních zbraních v Evropě (CFE) a po mnoho let investuje více do obrany, zvyšuje obranný rozpočet.”
To se podle něj děje za dlouhodobého a silného snižování obranných rozpočtů zemí NATO. „Naše jednání je odpovědí na agresivní akce Ruska proti Ukrajině a na výrazné posilování ruských ozbrojených sil v posledních letech.“
„Vše, co děláme ve východní části NATO, je v plném souladu s našimi mezinárodními závazky. Posilujeme tam vojenskou přítomnost, ale pod úroveň významných bojových sil. Je to obranné opatření, přímá odpověď na chování Ruska a má odpovídající proporce,“ dodal Stoltenberg s tím, že nejde o studenou válku.