Článek
Podle serveru Ukrajinska pravda se v prvním případě do přestřelky s ruskými průzkumníky zapojili jen členové SBGS. Ve zbylých dvou případech už měli pohraničníci asistenci vojáků ukrajinských ozbrojených sil. Ve všech třech případech podle vyjádření SBGS Rusové ustoupili. O místech, kde k zásahům konkrétně došlo, SBGS neinformovala, ale již v prosinci hlásila, že skupiny ruských sabotérů zvýšily svou aktivitu v sumské a charkovské oblasti.
Ukrajinské velení následně podniklo kroky ke zpevnění obrany oblastí, kterými ruští sabotéři a průzkumníci na ukrajinské území přicházejí. Nasadilo tam proto rezervy SBGS, Národní gardy a ozbrojených sil. Na místě je i dělostřelectvo a minomety.
Ruské ministerstvo obrany hlásilo, že ukrajinský pokus o infiltraci byl odražen už v pátek. Den předtím podle něj měli Rusové překazit ukrajinský pokus spustit pozemní ofenzivu do Bělgorodské oblasti. Ukrajinci podle nich pomocí vrtulníků vysadili třicet vojáků u pohraniční vesnice Kozinka. Tam je pak údajně odrazili ruští vojáci a pohraniční stráž.
Ukrajinské úřady se naopak vyjádřily, že na Bělgorodskou a s ní sousedící Kurskou oblast zaútočily ruské protikremelské ozbrojené skupiny. K operaci se na Telegramu přihlásily skupiny Legie Svoboda Rusku, Sibiřský batalion a Ruský dobrovolnický sbor. Ty také průběžně ohlašují dílčí úspěchy jako dobytí obce Ťotkino nebo zisky ruského vojenského vybavení a zajatců.
Bývalý velitel společných sil ukrajinské armády Serhij Najev v minulosti vypověděl, že ruské sabotážní a průzkumnické skupiny tvoří běžně 10 až 12 dobře vycvičených sabotérů, důstojníků buď ruských zvláštních jednotek, nebo ze zpravodajské služby GRU.