Článek
Kyperská pobočka konzultační firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) a další poradci pomáhali loni 28. února Alexeji Mordašovovi v převodu podílu v největší evropské cestovní kanceláři TUI ve výši jedné miliardy liber na jeho partnerku Marinu Mordašovovou. V tu dobu už byl Mordašov, kterého v roce 2021 označil časopis Forbes za nejbohatšího Rusa s majetkem 29 miliard dolarů (téměř 655 mld. Kč), na sankčním seznamu EU.
V pondělí 28. února v 18:38 zaměstnanec kyperské PwC z e-mailové adresy Mordašovovy firmy poslal zprávu kolegovi o prodeji celé třetiny akcií společnosti TUI kotované na burzách v Londýně a Hannoveru. Pět minut nato odpověděl jiný zaměstnanec PwC, že to bylo schváleno a cena bude za chvíli finalizována. Neexistence dohodnuté prodejní ceny ovšem ukazuje, že obchod ještě nemohl být uzavřen, uvedl list The Guardian.
O pouhých 77 minut později Evropská rada zveřejnila, že na sankční seznam EU bylo přidáno 26 osob včetně Mordašova, jenž byl jedním z 36 ruských businessmanů, kteří se v den útoku Ruska na Ukrajinu setkali s ruským prezidentem. Podle Rady a právníků bylo ovšem zařazení na sankční seznam platné už od první minuty 28. února.
Největší ruská banka Sberbank měla ve třetím čtvrtletí opět rekordní zisk
Kyperské úřady sdělily listu The Guardian, že je převod v zemi vyšetřován, „Jsme si vědomi převodů akcií TUI a probíhá vyšetřování trestného činu,“ uvedlo kyperské ministerstvo financí.
PwC a Mordašov sdělili, že o vyšetřování nevědí. „Jakékoli obvinění z nedodržování platných zákonů a regulačních opatření se bere velmi vážně, vyšetřuje se a v případě potřeby se provádějí adekvátní akce,“ uvedl mluvčí PwC.
Mordašovův mluvčí sdělil, že všechny informace o převodu byly řádně předány příslušným úřadům podle zákona po převodu.
Z Kypru uniklo 3,6 milionu souborů, které předal anonymní zdroj Mezinárodnímu konsorciu investigativních novinářů (ICIJ) a německé skupině Paper Trail Media, které následně získané informace sdílely s médii, jako je list The Guardian.
Ruský ráj na Kypru
Uniklé dokumenty, které zachycují dobu od poloviny devadesátých let do dubna 2022, odhalují jména téměř 800 společností a trustů registrovaných v daňových rájích a místech, kde není nutné uvádět skutečného majitele, které vlastnili nebo kontrolovali Rusové, na něž byly po anexi Krymu v roce 2014 uvaleny sankce. Patří mezi ně 650 kyperských společností a trustů.
Kyperská pobočka PwC hrála klíčovou roli při převodech majetků ruských oligarchů. Ze získaných souborů plyne, že 39 klientů PwC bylo zařazeno loni na sankční seznamy vydané USA, EU, Británií a Ukrajinou. Kyperská PwC uvedla, že od té doby ukončila vztahy se 150 klientskými skupinami. Do té doby však měla z podobných aktivit slušné příjmy, podotkl Guardian.
Letos zvolený kyperský prezident stál za úsilím zavést jasná pravidla ve finančním sektoru, kde se nařízení uplatňovala laxně. Jeho vláda na jaře přistoupila ke zpřísnění kontroly ruského kapitálu, když USA a Velká Británie uvalily sankce na 23 držitelů kyperských pasů a přes tucet společností registrovaných na Kypru včetně offshorové společnosti Merit Servis, která, jak zjistil Guardian, pomáhala Romanu Abramovičovi převádět jeho majetky na rodinné příslušníky těsně před tím, než byl zařazen na sankční seznam.
Statisíce eur pro novináře na knihu o Putinovi
Odhalené dokumenty mimo jiné ukázaly, že významný německý novinář a autor oceňovaných dokumentů pro německé veřejnoprávní televize, expert na Rusko Hubert Seipel dostal od Mordašova 600 tisíc eur (14,8 milionu korun) na sepsání knihy o Vladimiru Putinovi. Seipel v roce 2015 napsal biografii Putin s podtitulem Vnitřní pohled na moc a v roce 2021 knihu Putinova moc s podtitulem Proč Evropa potřebuje Rusko. V roce 2014 byl prvním novinářem, který udělal rozhovor s Edwardem Snowdenem.
Uniklé soubory odhalují dokument o sponzorství podepsaný v březnu 2018 Seipelem a ředitelem společnosti z Britských Panenských ostrovů De Vere Worldwide Corp., kterou vlastnila Mordašovova firma Severstal. Peníze měly být určeny na novou knihu, tedy tu o tom, proč Evropa potřebuje Rusko. Smlouva také uvádí, že mu bude pro napsání knihy zajištěna logistika a organizační podpora, až bude sbírat materiály v Rusku. V případě, že by kniha nevyšla, nemusel Seipel peníze vracet.
Značná část materiálů se týká také ruského oligarchy Romana Abramoviče, který v době, kdy vlastnil FC Chelsea, zaplatil přes offshorové společnosti desítky milionů agentům hráčů, skautům a klubovým funkcionářům, čímž mohl porušit pravidla Premier League ohledně účetnictví a finančního fair play, napsal list The Guardian.
Unikly i dohody, které ukázaly, že Abramovič a agent Pinhas Zahavi mohli plně kontrolovat kariéry 21 mladých fotbalistů pomocí kontroverzních smluv se třetími stranami, které na ně měly vlastnická práva a de facto z nich dělaly nevolníky.