Hlavní obsah

Rusové znovu hlásí, že uvádějí do provozu rakety Sarmat. Při testech jim ale selhávají

Velitel ruské strategické raketové armády generál Sergej Karakajev oznámil, že Rusko uvádějí do provozu a bojové služby nejnovější raketové systémy Sarmat. Každá raketa může nést 16 jaderných hlavic, připomněla agentura TASS. „Jde o 43. ruskou jadernou hrozbu od začátku války na Ukrajině,“ konstatoval jaderný fyzik Anton „Tonči“ Tadić, expert think-tanku Euromesco.

Test mezikontinentální střely Sarmat v dubnu 2022Video: Reuters

Článek

Sarmat, na Západě nazývaný také Satan, může nést až 16 jaderných hlavic s doletem 18 000 kilometrů nebo hypersonický kluzák Avangard, který může být vybaven konvenčními i jadernými hlavicemi. Každá z raket, kterou raketa Sarmat ponese, je schopna mířit na jiný cíl. Podle Karakajeva jsou raketové systémy umístěny na základnách v silech, připomněla agentura TASS.

„Sarmat je nebezpečný a může napáchat spoustu škod, ale pod jednou podmínkou – pokud neexploduje při startu. To se ještě stále občas stává. Například v září raketa explodovala při pokusu o start a zanechala za sebou kráter o velikosti čtvrtiny fotbalového hřiště a výbuch zničil vše v okruhu jednoho kilometru,“ uvedl Tadić pro Net.hr.

Foto: Profimedia.cz

Jaderný fyzik Anton „Tonči“ Tadić

Rusové podle Tadiče tvrdí, že cíle na Západě mohou zmizet do 10 až 15 minut po vypuštění sarmatu. „Už ale neříkají, že pak v odvetě Západu by během 15 až 20 minut zmizely cíle v Rusku,“ poznamenal expert think-tanku Euromesco. „Potom by v bunkru v Moskvě přežil jen (ruský prezident Vladimir) Putin a pár švábů,“ doplnil.

Putin v nové doktríně snížil práh pro použití jaderných zbraní. Jaderným útokem hrozí i v případě nejaderného útoku na Rusko, který bude podporovat jaderná mocnost. Výhrůžky padaly i poté, co USA a Británie daly Ukrajině zelenou k použití raket dlouhého doletu ATACMS a Storm Shadows k útokům na ruské území.

Rusko hlásí, že uvedlo do bojové pohotovosti mezikontinentální sarmaty

Evropa

Přesto je Tadić přesvědčen, že žádná skutečná jaderná hrozba neexistuje stejně jako „červené linie“, které by Rusy přiměly k zahájení jaderné války. „Ne, jaderné války se nebojím, protože toto je již 43. ruská jaderná hrozba a v každé se říká, že právě ona je ,skutečně‘ skutečná. A pokaždé se hovoří o tom, že úplně zničí celý Západ,“ řekl.

Rusko informovalo o uvedení sarmatů do bojové služby již několikrát. Prezident Putin je „sliboval“ v prosinci 2022 a v únoru, květnu a září 2023. Pokaždé tvrdil, že nový komplex má ty nejvyšší takticko-technické kvality, je schopen překonat všechny moderní protiletadlové systémy a ve světě nemá a dlouho nebude mít konkurenta.

Testy sarmatů však nebývaly úspěšné. Naposledy letos v září ukázaly satelitní záběry velký kráter u odpalovacího sila Jubilejnaja. Podle analytiků vznikl právě při neúspěšném testu rakety Sarmat.

Po neúspěšném testu jaderného nosiče mají Rusové obří díru v kosmodromu

Evropa

Výběr článků

Načítám