Článek
Tupolevy během letu nad Japonským mořem doprovázely ruské stíhačky Suchoj Su-35S a Suchoj Su-30SM, informovala agentura TASS. „V určité fázi průletu našich strategických raket sledovaly stíhačky cizích zemí,“ dodala.
Ruské dálkové letectvo pravidelně „větrá“ své letouny u Arktidy, nad severním Atlantikem, Tichým oceánem a Černým a Baltským mořem. Jeho stroje vždy detekuje velení příslušné části letecké obrany NATO a v drtivé většině případů vysílá své stroje, aby ruské letouny, většinou jde o Tu-95MS Bear (česky medvěd), které mohou nést konvenční i jaderné hlavice, „doprovodily“.
Rusové obvykle tvrdí, že jejich stroje létají „v souladu s mezinárodními pravidly pro využívání vzdušného prostoru“. Většinou se ale pohybují jen velmi těsně u hranic neutrálních vod, jako tomu bylo u úterního průletu nad Japonským mořem.
Praxi ze sovětské éry posílat strategické bombardéry na „pravidelné hlídky“ za hranice Ruska oživil ruský prezident Vladimir Putin v roce 2007. Od ruského vpádu na Ukrajinu se tyto lety těší značné pozornosti.