Článek
Ruské ministerstvo obrany podle agentury uvedlo, že posádky strojů nacvičovaly „letecké útoky pomocí řízených střel na kritické cíle nepřítele“. Letouny přitom byly ve vzduchu devět hodin.
Průlet Tu-160 a nácvik byly součástí největšího ruského námořního cvičení za uplynulých 30 let, které začalo v úterý a koná se v Tichém a Severním ledovém oceánu, Středozemním moři, Kaspiku a Baltu.
Manévrů se zúčastní přes 400 plavidel včetně jaderných ponorek a 90 000 námořníků a postupně se do nich zapojí také více než 120 letadel a vrtulníků a zhruba 7000 kusů další vojenské techniky. Cvičení se ale nedotkne Černého moře, kde ruské námořnictvo – a především Černomořská flotila – utrpělo v rámci bojů s ukrajinskou armádou významné ztráty.
Němci se Švédy vzlétli k ruským suchojům
Tupolev Tu-160 (v kódu NATO „Blackjack“) je ruský těžký nadzvukový strategický bombardér dlouhého doletu, který má měnitelnou geometrii křídel. Navrhla ho konstrukční kancelář Tupolev ještě v dobách Sovětského svazu. Do služby vstoupil v roce 1987, v roce 2016 jich mělo ruské dálkové letectvo kolem dvou desítek, z nichž část prošla modernizací elektronických systémů.
Podle ruského ministerstva obrany jde o „největší a nejtěžší bojový letoun a nejrychlejší bombardér, který má ruské letectvo nyní ve službě“. Kvůli bílému povrchovému nátěru se Tu-160 občas říká „bílá labuť“.