Hlavní obsah

Rusové sestavovali delegaci až podle složení americké, chtějí to dělat i nadále

2:59
2:59

Poslechněte si tento článek

Rusové na jednání v Saúdské Arábii s Američany o míru na Ukrajině sestavovali delegaci podle složení té americké. Uvedl to opoziční ruský server Meduza. Že chce mít tuto výhodu Moskva i v budoucnosti, řekl ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Výběr přitom provázely zmatky.

Foto: Evelyn Hockstein, ČTK/AP

Jednání v Rijádu - zleva Steve Witkoff, Marco RubioMike Waltz, prince Fajsal bin Farhán al-Saúd, Musád bin Muhammad al-Ajban, Jurij Ušakov a Sergei Lavrov

Článek

„Americká strana nám napřed dá na vědomí, kdo bude jejím hlavním vyjednavačem v ukrajinských otázkách. Až americká strana uvede jméno, v závislosti na tom náš prezident rozhodne, kdo bude jeho protějškem,“ řekl Peskov podle agentury TASS.

Zdroj Meduzy blízký Kremlu, řekl že „jako první delegaci sestavili Američané“ a v Moskvě se „pokusili vybrat relevantní“ lidi na stejné úrovni.

Americkou delegaci tvořili ministr zahraničí Marco Rubio, národní bezpečnostní poradce Mike Waltz a speciální vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff. Rusové vyslali na jednání ministra zahraničí Sergeje Lavrova, poradce Vladimira Putina Sergeje Ušakova a šéfa Ruského fondu přímých investicí (RDIF) Kirilla Dmitrijeva.

V místnosti, kde se jednalo, ale byli přítomni i další zástupce Kremlu Dmitrij Balakin a Vladimir Proskurjakov z oddělení pro Severní Ameriku na ruském ministerstvu zahraničí, který má na starosti Arktidu. Není jasné, zda se o Arktidě mluvilo.

Výběr probíhal narychlo

Podle zdroje Meduzy provázel výběr zmatek. „Kirill Dmitrijev byl vybrán v reakci na požadavek USA, aby Rusko vybralo někoho, kdo rozumí Spojeným státům. Lavrova tam neberou vážně, ale musel tam být kvůli své funkci.“

Další zdroj blízký ruskému vedení dodal pro Meduzu, že Dmitrijev tam byl „kvůli vazbám na Jarreda Kushnera a ví, jak se jedná se Saúdy. Podle něj se šéf RDIF „ukázal v pravou chvíli na pravém místě. Na konkrétní úkoly se vybírají konkrétní lidé. Teoreticky by tam měl být (tajemník ruské bezpečnostní rady a bývalý ministr obrany Sergej) Šojgu, ale Putin ho teď nemá rád, proto ho nevybrali.“

Server Moscow Times ale uvedl ještě jeden důvod přítomnosti Dmitrijeva. Podle jeho zdrojů z diplomatických kruhů se pokusí Kreml dostat k aktivům z rezerv ruské centrální banky v hodnotě šest miliard dolarů zmrazených v USA. Navíc chce Rusko uvolnění sankcí.

Složení delegace však není konečné, pokud budou oddělená jednání o Ukrajině navazující na jednání v Istanbulu, pak by se mohl k delegaci přidat Vladimir Medinskij, který do nich byl zapojen, uvedl zdroj Meduzy. Nyní ale není potřeba, protože „jednání se vedla s USA a Medinskij nemá k USA žádný vztah“.

Američané jsou skvělí řešitelé problémů, chválí si ruský vyjednavač v Rijádu. Týmy se sešly už v pondělí

Zahraniční

Výběr článků

Načítám